Články - 29.06.2021 10:08

Švajčiari nalietali 12-tisíc kilometrov, Anglicko zatiaľ nič

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram

Jednou z veľmi častých a obľúbených tém počas prebiehajúceho európskeho šampionátu je výhoda domáceho prostredia. Tú počas skupinovej fázy malo deväť z 24 účastníkov turnaja a mnohí poukazovali na to, že nejde o práve férové rozpoloženie. Kým napríklad Anglicko, Taliansko, Dánsko alebo Nemecko odohrali všetky svoje skupinové zápasy vo svojej vlasti, Slovensko, Poľsko, Švajčiarsko či Wales muselo medzi jednotlivými vystúpeniami absolvovať cestu cez celý európsky kontinent. Štatistické portály prišli krátko pred osemfinálovou časťou so zaujímavou štatistikou s počtom míľ, ktoré jednotlivé mužstvá nalietali.

Vôbec najviac času v lietadle trávil švajčiarsky tím. Jeho základná skupina A sa hrala v talianskom Ríme a azerbajdžanskom Baku, čo bola samo o sebe druhá najväčšia vzdialenosť medzi dejiskami duelov jednej skupiny. Ďalej je od seba len Petrohrad a Sevilla, čiže dejiská zápasov našej E-skupiny. Zverenci Vladimira Petkovića pritom hrali na striedačku Baku-Rím-Baku a prvé vyraďovacie kolo ich vysťahovalo na tretí štadión, v Bukurešti. Štatisti tak vyčíslili, že už pred zápasom proti Francúzsku mali za sebou zhruba 11 700 preletených kilometrov. Ich súper bol súčasťou geograficky lepšie zloženej budapeštiansko-mníchovskej skupiny a bol na 1900 kilometroch.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa GiveMeSport (@givemesport)

Druhé miesto tejto štatistiky pred osemfinále okupovalo Švédsko, ktoré absolvovalo skupinový presun medzi Sevillou a Petrohradom, aby následne vyzvalo Ukrajinu v Glasgowe. V súčte tak nazbierali asi 10 700 kilometrov. Tesne pod deviatimi tisíckami bol tretí Wales a štvrtá Česká republika. Česi absolvovali celú skupinovú fázu vo Veľkej Británii, po nej osemfinále v Budapešti a teraz vedia, že ich ďalšie vystúpenie bude v Baku. V poradí nasleduje Ukrajina, Portugalsko a Chorvátsko, no ich cesta je v porovnaní s "lídrom" zo Švajčiarska len polovičná. Stále však výrazne viac ako Nemecko, Dánsko a najmä Anglicko. Nemci hrali po troch mníchovských zápasoch osemfinále v Londýne, Dáni rovnako domácu Kodaň opustili až vo vyraďovacej fáze, a to pre neďaleký Amsterdam. A Anglicko? To zatiaľ všetky štyri svoje zápasy hrá vo Wembley. Svoj svätostánok opustí až v prípade postupu do štvrťfinále a to sa predstaví v Ríme.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora