Články - 01.07.2021 11:56

Najdlhšia talianska neporaziteľnosť. Blíži sa svetovému maximu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Piatok na futbalových majstrovstvách Európy ponúkne ďalší veľký reprezentačný šláger, v ktorom budú proti sebe stáť tímy Talianska a Belgicka. Výber z Apeninského polostrova prešiel skupinovou fázou mimoriadne dominantným spôsobom, no v osemfinále sa nečakane natrápil na Rakúšanoch. Zdolal ich po predĺžení a šlo o fantastický tridsiaty prvý zápas bez prehry. Posledná talianska prehra je zo septembra 2018, kedy v Lige národov nestačili na Portugalsko. Potom toto mužstvo 26krát vyhralo, pridalo sedem remíz a na všeobecnú spokojnosť sa v ostatnom období prezentuje peknou ofenzívnou hrou.

Štvornásobní majstri sveta tak už teraz prekonali najdlhšie obdobie neporaziteľnosti v histórii svojho národného tímu a na svetové maximum potrebujú zvládnuť ešte štyri duely. Predošlé podobne presvedčivé obdobie je pritom z tridsiatych rokov a poriadne zapadlo prachom. To Taliansko nenašlo premožiteľa v rokoch 1935 až 1939. Súčasťou tejto éry bol zisk olympijského zlata z Berlína aj titul majstrov sveta z Francúzska.

Zápas s Rakúskom zverencom Roberta Manciniho ukončil pôsobivé jedenásťzápasové obdobie bez inkasovaného gólu, ale napriek tomu sa zrodilo 31. víťazstvo po sebe. Tým v historických štatistikách vyrovnali Argentínu z roku 1991 až 1993 a len dve krajiny mali v histórii futbalu dlhšie obdobie bez prehry. Španielsky tím v minulom desaťročí dominantne kraľoval svetovému futbalu a kým vyhral tri šampionáty po sebe, natiahol 35-zápasové obdobie bez prehry. Preťali ho v roku 2009 futbalisti USA v Pohári konfederácií. Rovnako tridsaťpäť duelov bez prehry mala v prvej polovici 90. rokov aj Brazília. Za zmienku stojí aj fakt, že aktuálnu dlhú šnúru bez prehry má aj Alžírsko. Úradujúci majster Afriky neprehral 27krát.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora