Články - 01.07.2021 16:07

Angličania prvý raz vonku. Fanúšikovia sa na futbal zrejme nedostanú

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Tri víťazstvá a jedna remíza. To je zatiaľ bilancia anglických futbalistov na EURO 2021, ktorí mali to šťastie, že všetky doterajšie zápasy hrali na domácej pôde. Po základnej skupine, situovanej vo Wembley, hral tím Garetha Southgatea na rovnakom štadióne aj osemfinále. Nad Nemeckom vyhral 2:0, postupuje turnajom ďalej a teraz sa predstaví v Ríme proti Ukrajine. Pre "Albion" to bude presun z extrému do extrému. Po zaplnenom štadióne a výraznej fanúšikovskej prevahe, tentoraz nemusí mať na tribúne žiadnych priaznivcov. Môžu za to koronavírusové opatrenia, pre ktoré sa síce Briti do Talianska dostať môžu, no so vstupom na štadión to už bude komplikovanejšie.

Ktokoľvek, kto sa za ostatné dva týždne zdržoval v Británii, musí po vstupe na talianske územie absolvovať päťdňovú karanténu. Tá musí byť zakončená negatívnym výsledkom PCR testu a až následne je pohyb po krajine voľný, vrátane navštívenia verejného podujatia. Test, nie starší ako 48 hodín, pritom Angličan musí absolvovať aj predtým, ako vycestuje. Keďže medzi osemfinálovým a štvrťfinálovým vystúpením uplynú len tri voľné dni, šanca na absolvovanie týchto procesov je veľmi malá. Taliansko navyše avizuje prísne hraničné kontroly v snahe zamedziť obchádzaniu týchto predpisov.

V praxi šancou pre Angličana bolo len to, pokiaľ v postup do štvrťfinále veril už pred utorkovým duelom, zápas s Nemeckom nesledoval priamo z tribúny v Londýne, ale už bol v cestovateľsko-bezpečnostnom procese. Takto by izolácia skončila pred sobotným večerom a duel s Ukrajinou si možno vychutnať priamo v jeho dejisku. UEFA navyše oficiálne lístky na zápas nepredáva a neponúkne ich ani FA. Rolu tak budú hrať Angličania, žijúci v Taliansku. Pre Anglicko pritom ide o jediný zápas vonku na tohtoročných majstrovstvách Európy. Semifinálová fáza sa totiž opäť vracia na Wembley a pokiaľ papierový favorit cez Ukrajinu prejde, výhoda domáceho prostredia je naspäť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora