Články - 02.07.2021 09:52

Euro straší expertov. Pandemická situácia sa zhoršuje

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Na budapeštianskom štadióne bola vyše päťdesiattisícová kulisa a keď sa začalo hovoriť o tom, že by sa do Maďarska mohli presťahovať aj vyraďovacie boje, naplnili sa aj ostatné štadióny. Osemfinále vo Wembley priamo z tribún sledovalo približne 42 tisíc priaznivcov a dvadsaťtisícová kulisa sa stretla aj na bukureštianskom či kodanskom štadióne. Srdce futbalového fanúšika plesá, ale odborníci z oblasti zdravotníctva sú zhrození. Presne takto sa vytvárajú ideálne podmienky pre rozpútanie tretej vlny, ktorá ešte môže na európskom kontinente spôsobiť veľké problémy. Svetová zdravotnícka organizácia pritom tvrdí, že samotné EURO spôsobilo nárast počtu pozitívnych prípadov o desať percent.

Nemecké vládne autority otvorene hlásia, že zo strany UEFA ide o vrcholne nezodpovedné počínanie. Futbaloví fanúšikovia totiž nefungujú v žiadnych bublinách, ktoré by sa izolovane premiestňovali na štadión a do karantény. Popri návšteve futbalového zápasu stihnú početné návštevy pohostinstiev, prevezú sa hromadnou dopravou a kde-tu sa ukážu aj v obchodoch, nákupných centrách alebo iných uzavretých priestoroch. Čísla pritom vôbec nie sú dobré. Kým na konci mája a začiatku júna mali počty nových prípadov za deň klesajúcu tendenciu, dnes už je krivka opäť o čosi rušivejšia.

Viaceré európske ministerstvá zdravotníctva pritom prichádzajú so štatistikami, podľa ktorých počítajú počet nakazených v súvislosti s návštevou futbalového zápasu na desiatky až stovky. Škótsko hlási bez mála dvetisíc podobne infikovaných ľudí, Fínsko hovorí o troch stovkách. V rozpore s týmito zisteniami koná britská vláda. Tá si odmietla nechať semifinále a finále európskeho šampionátu odobrať a odsúhlasila 75-percentné naplnenie Wembley, čo zodpovedá približne 60-tisícovému publiku. Podobnú návštevu očakáva počas štvrťfinále medzi Švajčiarskom a Španielskom aj ruský Petrohrad. Teraz budú zástupcovia jednotlivých líg už len tŕpnuť, aby publikum malo zelenú aj v polovici augusta, kedy štartuje Bundesliga, Premier League či Primera División.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora