Články - 10.07.2021 12:22

Ďalšia výhoda Angličanov? Na VAR-e budú vo finále aj rozhodcovia, ktorí uznali spornú penaltu

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv

Finále Majstrovstiev Európy vo futbale sa uskutoční zajtra večer, no už pred jeho začiatkom zaujala informácia o rozhodcovskom obsadení. Zápas medzi Talianskom a Anglickom ako hlavný povedie Holanďan Björn Kuipers, pre ktorého by to mal byť posledný duel kariéry. Jeho asistentmi budú krajania Sander van Roekel a Erwin Zeinstra, no fanúšikov však pobúrilo najmä nasadenie rozhodcov k systému VAR.

Pri obrazovkách, na ktorých sledujú priebeh celého zápasu, totiž sedia štyria arbitri. Jeden hlavný a traja asistenti. Vo finále bude hlavným rozhodcom pri systéme VAR Nemec Bastian Dankert, pričom jeho asistenti budú krajania Marco Fritz, Christian Gittelmann a Holanďan Pol van Boekel. Práve poslední dvaja menovaní sedeli pri obrazovkách aj v semifinálovom súboji Anglicka s Dánskom. Van Boekel bol vtedy hlavným a Gittelmann jedným z jeho asistentov pri videu. Obaja sa tak výraznou mierou podieľali na verdikte, po ktorom Angličania v predĺžení zahrávali pokutový kop. Spornú situáciu musel rozlusknúť práve holandský arbiter v spolupráci s Dannym Makkeliem. Ten ako hlavný arbiter viedol stredajší duel európskeho šampionátu.

Po zverejnení nominácie rozhodcov sa okamžite naskytla otázka či nepôjde o ďalšiu výhodu anglickej reprezentácie na EURO 2020. Albion totiž odohrá šiesty z celkových siedmich duelov na domácom štadióne vo Wembley. Tím okolo kapitána Harryho Kanea sa tak vyhol výraznému cestovaniu, keďže len jediný súboj odohral mimo domácej krajiny. Vo štvrťfinále to bol stret s Ukrajinou, ktorý sa odohral v Ríme. Za chrbtom tak vo väčšine prípadov Angličania majú desaťtisíce vlastných priaznivcov. Tých bude môcť byť vo finále na tribúnach viac ako 60-tisíc. Futbalová Európa však anglických fanúšikov nemá príliš v láske. Pri každom zápase vo Wembley totiž pri hymne súpera pískajú a v súboji s Dánskom tiež vytiahli laser, ktorým chceli oslepiť Kaspera Schmeichela pri penalte.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora