Články - 11.07.2021 11:33

Posledný zápas Talianska s Anglickom na ME rozhodli až penalty

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Facebook

Už dnes večer sa rozhodne o novom majstrovi Európy vo futbale. Pred piatimi rokmi si finále šampionátu zahrali Portugalsko a Francúzsko, no tentokrát to bude súboj Talianska s Anglickom. Obe krajiny sa stretli aj na EURO 2012 a tam sa zápas dostal až do penaltového rozstrelu, v ktorom hrali hlavnú úlohu talianski reprezentanti Andrea Pirlo a Gianluigi Buffon.

Štvrťfinálový súboj sa pred deviatimi rokmi skončil v riadnom hracom čase nerozhodne, keď sa nepodarilo skórovať ani jednému celku. Ani predĺženie neprinieslo gólovú radosť, a tak nasledoval rozstrel zo značky pokutového kopu. V ňom zvíťazili Taliani výsledkom 4:2, keď sa strelecky presadili Mario Balotelli, Andrea Pirlo, Antonio Nocerino a Alessandro Diamanti. Práve gól niekdajšieho špílmachra reprezentačného výberu a bývalého trénera Juventusu Turín sa vryl do pamäte fanúšikov, keď Pirlo predviedol panenkovské zakončenie. Hrdinom však bol aj gólman Gianluigi Buffon, ktorý zneškodnil penaltu Ashleyho Colea a následne Diamanti rozhodol o postupe Talianov do semifinále.

Spomínaný duel si z aktuálnych kádrov oboch tímov pamätajú štyria hráči. Na anglickej strane len záložník Jordan Henderson, kým na strane Talianska až trojica futbalistov. Na súpiske trénera Cesareho Pradndelliho boli v roku 2012 brankár Salvatore Sirigu a obrancovia Leonardo Bonucci a Giorgio Chiellini. Do zápasu síce zasiahli len Henderson a Bonucci, no ani jeden z nich sa do štatistík výrazne nezapísal. Vyrovnaný súboj sa dá očakávať aj dnes, pričom Taliani už jeden penaltový rozstrel na EURO 2020 absolvovali, keď v semifinále vyradili Španielsko. V kádri tiež majú opäť brankársku oporu s menom Gianluigi, avšak tentokrát je to stále mladý Donnarumma. Štatisticky sa ale na Majstrovstvách Európy dva rozstrely na jednom turnaji nevyplácajú, keďže zatiaľ ani jedna krajina v tom druhom nedokázala uspieť.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora