Články - 12.07.2021 20:01

Euro možno čaká ďalšie rozšírenie počtu účastníkov

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Len predminulý európsky šampionát priniesol novinku v podobe zvýšenia počtu účastníkov a UEFA sa s podobným plánom pohráva opäť. Šampionátom 2016 vo Francúzsku vzrástol počet mužstiev z pôvodných šestnástich na dnešných 24 a teraz sa niekoľko funkcionárov zamýšľa nad tým, ako by vyzeral turnaj s 32 tímami. V praxi by to znamenalo, že na majstrovstvách Európy by hrala nadpolovičná väčšina registrovaných európskych mužstiev a táto novinka by pritom mohla začal platiť a fungovať od roku 2028. Čiastočná inšpirácia pritom možno bola nabraná z Južnej Ameriky, kde sa na kontinentálnom šampionáte počíta so všetkými desiatimi reprezentáciami.

Svetové médiá sa o tomto pláne dozvedeli od dobre informovaného zdroja zvnútra UEFA, ktorý však nesmie verejne prezentovať plány a myšlienky, o ktorých sa aktuálne komunikuje. Na dôkladné premyslenie a prípadné dotiahnutie odvážnych plánov je ešte veľa času. Najbližšie Euro sa bude konať v Nemecku a prebiehať bude v aktuálnej podobe. Prelomový superturnaj by mohlo hostiť Taliansko, Turecko alebo Rusko, o ktorých sa hovorí ako o najpravdepodobnejších usporiadateľoch. Nápad sa však mnohým zdá ako divoký. Vrchol sezóny by absolvovalo 32 krajín, pričom mimo hry by ostalo len 23. Kvalifikácia by teda bola elimináciou najslabších článkov a čiastočne by sa prebral model Ligy národov. "Áčkové" tímy by mali postup istý, tímy z Ligy B by mohli byť dosadené neskôr.


Euro 2020 zvládli Taliani bez jedinej prehry. S novým formátom bude takáto výzva náročnejšia

Tridsaťdva mužstiev by zároveň zjednodušilo postupovanie zo základných skupín. Neporovnávali by sa tretie tímy zo zoskupení, ktoré sa navzájom nekonfrontovali a ďalej by automaticky šli prví dvaja z každej partie. Favoriti šampionátu by pritom boli rozdelení do viacerých skupín a neexistovala by skupina smrti, akou bolo tohtoročné "Fko" s Francúzskom, Portugalskom a Nemeckom. Zároveň však existujú značné obavy z toho, aká by bola kvalita takéhoto turnaj. Už pri súčasných 24 tímoch sa nájdu neodvážne mančafty, ktoré praktizujú ultradefenzívny štýl a pokiaľ možno, držia výsledok 0:0. Rozšírenie počtu tímov by pridalo podobne zmýšľajúce celky, no zároveň by znížilo šancu, že bude chýbať niektorý z gigantov.