Články - 12.07.2021 21:49

Odpískané finále Eura najväčším zápasom holandského milionára

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Na dodržiavanie pravidiel vo finále európskeho šampionátu medzi Talianskom a Anglickom dohliadal 48-ročný rozhodca Björn Kuipers. Holanďan je pre futbalových priaznivcov známou postavou, no o čosi menej sa vie o jeho obchodných aktivitách. Podľa britských médií, ide jednoznačne o najbohatšieho profesionálneho rozhodcu vo svete futbalu, no hlavným zdrojom jeho príjmov nie je práca s píšťaľkou. Je majiteľom siete supermarketov a kaderníctiev, ktoré nesú meno Kuipers. V rodnom Oldenzaale je navyše veľmi aktívny vo verejnom a spoločenskom živote, angažuje sa v komunitných akciách a teší sa preto veľkej popularite.

Jeho majetok bol už v roku 2016 odhadovaný približne na 14 miliónov eur, pričom jeho podnikateľské aktivity naďalej žnú úspechy a dnes už môže ísť o desiatky miliónov. Sponzoruje napríklad Maxa Verstappena, pilota F1, no rozhodovanie futbalových zápasov je napriek tomu jeho srdcovkou a rodinnou tradíciou. Veľké európske finále - Pohár víťazov pohárov 1963 - pískal už jeho starý otec. Björn Kuipers má za sebou finále Ligy majstrov, Európskej ligy aj ME do 21 rokov. Nomináciu na posledný zápas Eura však považuje za najväčší míľnik svojej doterajšej aktívnej kariéry.

Viac radosti ako Kuipers mali po finále len Taliani

"Prežíval som veľmi emotívne, keď som sa dozvedel, že povediem finále. Dúfal som, že dostanem šancu pískať finále Eura a tvrdo som na tom spoločne s mojím tímom pracoval. Je to veľký moment, sen, neuveriteľná chvíľa a obrovská pocta," cituje jeho slová UEFA.com. Finálový zápas z bojov seniorských reprezentačných výberov starého kontinentu mu doteraz v životopise chýbal a redaktor s ním žartoval, či ešte existuje nejaká nenaplnená rozhodcovská ambícia. Nedopátrali sa k nej. Kuipers vo finále pustil niekoľko tvrdších súbojov, no napriek tomu vytasil šesť žltých kariet a dianie držal pevne vo svojich rukách.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora