Články - 13.07.2021 22:14

Turnaj vlastných gólov. Padlo ich viac ako za pätnásť ročníkov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Aj tri dni po záverečnom hvizde stále rezonuje téma futbalových majstrovstiev Európy. Tie si budeme pamätať z viacerých dôvodov a hľadísk, no jedným z popredných štatistických zápisov je počet vlastných gólov. Tých padlo až jedenásť a niektoré sarkastické weby pripravili grafiky, v ktorých figuruje "Vlastný Gól" ako najlepší strelec turnaja. Až po ňom nasleduje Patrick Schick s Cristianom Ronaldom, ktorí sieť napli päťkrát. Jednoznačne ide o Euro s najvyšším počtom vlastencov. Dokonca ich padlo viac ako je súčet predošlých pätnástich kontinentálnych šampionátov.

Doteraz najviac lôpt zapadlo do vlastnej siete v roku 2016 a boli tri. Edíciu predtým sa dokonca našiel jediný nešťastník, ktorý rozvlnil sieť za svojím brankárom, no Euro 2020 túto štatistiku výrazne rozšírilo. Experti to vysvetľujú väčším využívaním krídel v súčasnom futbale, odkiaľ smerujú prudké lopty pred bránu a také je pre obrancov oveľa ťažšie odpratávať ako vysoké centre na hlavu či strely zo stredných vzdialeností. Doplnili ich však aj tragikomické momenty, ako malá domov Pedriho Unaiovi Simonovi či vlastné góly brankárov.

Austrálsky web ABC News sa dokonca zameral na najkrajšie vlastné góly tohtoročného európskeho šampionátu a ich výber ovládol Mats Hummels, ktorý precízne usadeným zakončením rozhodol zápas proti Francúzsku. Po stretnutí dokonca novinárom prezradil, že jeho trojročný syn tento zásah doma pri televízore náležite oslavoval a bolo veľmi ťažké vysvetliť mu, že Nemecko pre tento moment zápas prehralo 0:1. Keď je reč o vlastných góloch, tento rok ich počet rozšírili aj Slováci Juraj Kucka a Martin Dúbravka. Aj historicky prvý vlastný gól v histórii ME pritom zapadol do našej brány a na svedomí ho mal Anton Ondruš v roku 1976.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora