Články - 25.08.2021 14:24

Cena prezidenta UEFA poputuje celkom zaslúžene do Dánska

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Individuálne ocenenie v športe je vždy záležitosťou, o ktorej sa dá viesť polemika. Cenu prezidenta UEFA získal v roku 2014 Josef Masopust, následne dva roky nebola udelená, potom ňou bol ocenený Francesco Totti, David Beckham, Eric Cantona a v roku 2020 ju získal prvý Neeurópan Didier Drogba. Za rok 2021 sa rozhodol Aleksander Čeferin tento honor odovzdať do dánskych rúk a v zozname jej držiteľov tak bude svietiť hneď deväť mien. Ide o vecnú a správnu pripomienku toho, že šport musí ísť občas bokom a dôležité životné momenty si vyžadujú silnú súdržnosť a spolupatričnosť. Ocenení totiž boli "kodanskí hrdinovia", ktorí rýchlou reakciou v júni počas európskeho šampionátu zachránili život Christianovi Eriksenovi.

Aleksander Čeferin pohotovo a správne reagujúcich zdravotníkov označil za skutočných hrdinov EURO 2020 a sám bol poctený, že ich môže oceniť. "Tohtoročná cena presahuje futbal a je dôležitou pripomienkou toho, aký je ľudský život vzácny," povedal Slovinec na čele UEFA, ktorý zároveň poprial Eriksenovi čo najrýchlejší postup jeho zotavovania. Proti tomu naozaj namietať ťažko. Cenu si s nimi podelí kapitán dánskeho tímu Simoj Kjaer, ktorý rovnako reagoval veľmi dobre, pri spoluhráčovi bol ako prvý, utešoval jeho partnerku a stal sa akousi tvárou a ikonou tímovej súdržnosti. "Veľmi oceňuje jeho ukážkový príklad vodcovstva a guráž, ktorú ukázal v kritickej situácii," pochválil aj 32-ročného stopéra.

Lekári na ocenenie reagovali veľmi skromne. Že zachránili ľudský život, sú si dobre vedomí, no za hrdinov sa nepovažujú. "Vybehli sme na ihrisko, aby sme hráča zachránili a odviedli si našu prácu. Spravili sme, čo sme mali a čo nás naučili a trénovali. Každý poznal svoju úlohu a vedel, čo má spraviť. Na scéne sme nedali najavo emócie, ale tie samozrejme prišli. Sme veľmi šťastní a hrdí, ako to dopadlo," povedal za nich Mogens Kreutzfeldt, šéf lekárskeho tímu na štadióne v Kodani.