Články - 02.12.2021 19:53

Štadióny by už boli, Slovensko chce hostiť ME či finále EKL

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Pomerne dlhú dobu bol "brzdou" pre organizovanie veľkého futbalového podujatia na Slovensku zúfalý stav našich štadiónov. Momentálne však už zopár využiteľných a slušných stánkov v našej krajine máme a otvoriť možno aj túto tému. Slovenský futbalový zväz sa uchádza o možnosť organizovať Majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov v roku 2025. Rok alebo dva predtým by sa u nás mohlo hrať finále Európskej konferenčnej ligy. UEFA sa pritom už dlhšie snaží možnosť hostiť finále menej prestížnej klubovej súťaže dopriať aj krajinám, takpovediac, druhého sledu. Finále Európskej ligy sa takto dostalo do Gdańska, Baku, Dublinu alebo Solny. Superpohár sa zase hral v Belfaste, Talinne či Skopje.

Finále Európskej konferenčnej ligy 2023 alebo 2024 preto vôbec nemusí byť nereálne. Väčší otáznik visí nad kontinentálnym šampionátom dvadsaťjedenročných. Protikandidátom totiž je Chorvátsko. Slovensko pritom ako organizátor v minulosti už obstálo. V roku 2013 hostilo reprezentačné "sedemnástky" a o tri roky neskôr sa u nás konal aj turnaj žien do 19 rokov. Minulosť pod Tatrami mal aj turnaj futbalistov do 21 rokov, no vtedy ešte v oklieštenom formáte.

"Je to ďalší z krokov, ktorý sme sa rozhodli urobiť v roku 2010, kedy bol prijatý cieľ, že každé dva roky sa budeme snažiť priniesť na Slovensko významné podujatie. Infraštruktúra, ktorú teraz máme, je vhodná aj na usporiadanie majstrovstiev Európy do 21 rokov, tak našu kandidatúru považujeme za logický krok," hovorí generálny sekretár SFZ Peter Palenčík, odkazujúc na začiatok funkčného obdobia.

EURO 2000 do 21 rokov sa hralo v Trenčíne, Trnave a na dvoch bratislavských štadiónoch. Slováci obsadili v osemčlennej konkurencii výborné štvrté miesto, no tentoraz by sa k nám pozrelo až šestnásť výberov. Kvalifikačný cyklus pre tento turnaj začína 23. septembra. Ambíciu s významným podujatím každé dva roky sa pritom zatiaľ darí napĺňať. V roku 2022 sa bude na Slovensku konať európsky šampionát devätnásťročných. Dejiskom bude bratislavské Tehelné pole a trnavský Štadión Antona Malatinského.