Články - 28.06.2019 11:41

Trumpa pobúrili vyhlásenia americkej futbalistky

Zdroj: huste.tv/youtube

Mnohým sa to síce nepáči, ale politika je so športom občas pomerne silno prepojená. V Amerike napríklad už len tým, že šampión dostane tradične pozvánku na návštevu Bieleho domu, kde prezident USA pogratuluje úspešnému tímu. Lenže Donald Trump je vnímaný ako rozporuplná postava aj medzi športovcami a športovkyňami, čo pripomenula futbalistka Megan Rapinoeová. Členka americkej reprezentácie, ktorá sa dostala do štvrťfinále MS, vopred avizovala, že sa takejto udalosti nezúčastní. "Nešla by som do Bieleho domu, a to ani v prípade, že by som bola pozvaná. A o tom dosť pochybujem," povedala v rozhovore odovzdane a k odpovedi dodala aj hanlivé vyjadrenie toho, že jej je táto inštitúcia ukradnutá.

Autorka dvoch osemfinálových gólov proti Španielsku, ktoré znamenali víťazstvo 2:1, takto pokračuje v zastávaní svojich politických názorov, ktoré sú v ostrom rozpore s konzervatívnym Trumpom. Bola dokonca jednou z prvých športovkýň bielej farby pleti, ktorá sa postavila za Colina Kaepernicka. Ten spôsobil pomerne veľkú kauzu svojím pokľaknutím počas štátnej hymny, čo znamenalo jeho koniec v NFL. Viacerí športovci sa vtedy postavili na jeho stranu, no našli sa aj takí, ktorí tvrdili, že šlo o zhanobenie štátneho symbolu.

Tým sa americký prezident oháňa aj teraz. "Megan by v žiadnom prípade nemala pohŕdať svojou krajinou, Bielym domom ani vlajkou, obzvlášť potom, koľko toho spravili pre ňu a pre jej tím. Buď hrdá na vlajku, pod ktorou nastupuješ. Amerike sa vodí SKVELE!" napísal trochu populisticky na svoj Twitter. Rapinoeovú však týmto rozhodne nepresvedčil, práve naopak. V minulosti si už pokľakla cez štátnu hymnu a odkázala, že spievať ju odmieta aj pred štvrťfinálovým duelom s Francúzskom. Konflikt s Trumpom navyše priživuje aj otvoreným priznaním homosexuality a patrí medzi čelné predstaviteľky odporu voči vyšším zárobkom futbalistov USA oproti ženám. Tí pritom hrajú nižší počet zápasov a na medzinárodnej scéne nedosahujú také úspechy.