Články - 08.07.2019 13:30

O svetovom titule rozhodla kapitánka, ktorá kritizovala Trumpa

Zdroj: sita, youtube

Ani úradujúce európske šampiónky z Holandska nezabránili americkým futbalistkám v obhajobe zlatých medailí na VIII. majstrovstvách sveta vo Francúzsku. V nedeľňajšom finálovom dueli v Lyone pred 58-tisíc divákmi síce s favorizovanými súperkami držali krok približne hodinu, nakoniec vak prehrali 0:2 a ich premiérová medaila zo scény svetových šampionátov má "iba" strieborný lesk.

"Samozrejme, veľmi sme chceli vyhrať, no nepodarilo sa. Američanky boli lepšie, preto sme skončili ako druhé na svete. Som však veľmi hrdá na naše družstvo aj tento realizačný tím," uviedla po finálovom stretnutí trénerka Holanďaniek Sarina Wiegmanová.

"Dlhé a trýznivé čakanie na zlato z majstrovstiev sveta v Holandsku ďalej pokračuje. Súhrnná bilancia mužských a ženských tímov z finálových duelov je v tejto chvíli už 0:4," napísala agentúra AP a pripomenula, že nedeľňajší neúspešný výsledok "Oranjes" sa zrodil presne 45 rokov po prehre holandského mužského reprezentačného výberu legendárneho Johana Cruyffa vo finále MS 1974 v Nemecku s domácim tímom (1:2).

Premožiteľky slovenských futbalistiek v druhej fáze kvalifikácie v lyonskom finále dlho nepúšťali protivníčky do vyložených šancí, strážili kľúčové americké hráčky a držali nádejný bezgólový stav. Krátko pred uplynutím hodiny hry však prišiel navonok nenápadný zákrok stopérky FC Barcelona Stephanie van der Gragtovej na americkú útočníčku Alex Morganovú. Po intervencii systému videoasistenta rozhodcu (VAR) došlo k zmene pôvodného verdiktu a namiesto rohového sa kopal pokutový kop. Z neho sa nepomýlila kapitánka Američaniek Megan Rapinoeová. V 69. minúte spečatila triumf Američaniek po individuálnej akcii Rose Lavelleová.

"Máme úžasnú skupinu hráčok a ešte lepšiu skupinu ľudí. Vložili do tohto nášho cieľa svoje srdcia a duše. Nenachádzam dostatok slov, ako sa im poďakovať. Holandsko bolo ťažký súper, to musím priznať," skonštatovala americká trénerka Jill Ellisová.

Reprezentantky USA ani z ôsmeho svetového šampionátu neodišli bez cenného kovu. Pripísali si na konto štvrté prvenstvo, čím v historickej tabuľke "odskočili" druhým Nemkám s dvoma zlatými medailami. Okrem toho majú na konte aj jedno striebro a tri bronzy.

"Sme bláznivé a preto všetko, čo sme dokázali, vyzerá také výnimočné," podotkla strelkyňa víťazného gólu vo finále MS Rapinoeová. Do fialova odfarbená 34-ročný rodáčka z Kalifornie, ktorú vyhlásili za najlepšiu hráčku podujatia, v priebehu šampionátu zaujala viacerými výrokmi - hlavne tými kontroverznými na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa či tému platovej rovnosti medzi obomi pohlaviami, a tiež aj názorom, že v ženskom futbale žiadne družstvo nemôže byť úspešné bez prítomnosti sexuálne inak orientovaných hráčok.