Články - 18.09.2019 16:02

Dozvuky derby s Maďarskom: Zväz podal trestné oznámenie

Zdroj: sita

Slovenský futbalový zväz (SFZ) podal v stredu 18. septembra 2019 na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s možným spáchaním trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Je to oficiálna reakcia SFZ na mimoriadne závažné udalosti, ktoré sprevádzali nedávny kvalifikačný zápas ME 2020 Maďarsko - Slovensko (1:2) v Budapešti.

SFZ informoval o nefutbalovom dianí v maďarskej metropole nielen Európsku futbalovú úniu (UEFA), ale aj ministerstvo zahraničných vecí a podal podnet na generálnu prokuratúru. V reakcii na všetko, čo sa pred, počas a po zápase udialo, postupoval SFZ jednak v línii k UEFA a zároveň koordinoval svoje aktivity aj s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"SFZ poukázal na správanie maďarských priaznivcov, ktoré výrazne prekročilo hranicu štandardnej rivality, akceptovanej v športe - predaj šálov s nápisom "Szar Szlovakia,” pokus o zapálenie slovenských zástav a vlajok, vypískanie štátnej hymny SR - pričom napadnutie slovenských fanúšikov s početnými zraneniami a následným dlhodobým liečením sú absolútne neakceptovateľné pri akejkoľvek futbalovej konfrontácii," píše sa vo vyhlásení SFZ na jeho oficiálnej internetovej stránke. SFZ naďalej komunikuje v súvislosti s uvedeným zápasom s príslušnými kompetentnými orgánmi a je pripravený poskytnúť im maximálnu súčinnosť pri doriešení celej záležitosti v zmysle zákona.

Po zápase v Budapešti, vychádzajúc zo správy svojho delegáta, ktorý v hlásení poukázal na pokriky “Bi a bi Maďara do hlavy!” a “Maďari za Dunaj!”, začala UEFA voči SFZ disciplinárne konanie za rasistické správanie slovenských fanúšikov. SFZ vo svojom vyjadrení k tejto skutočnosti žiadal preklasifikovať uvedený skutok tak, že nešlo o prejavy rasistického správania zo strany slovenských fanúšikov, ale o tzv. nedovolené spevy (v terminológii UEFA illicit chants).

V súvislosti s incidentmi v Maďarsku sa rozpútali aj diskusie o dejisku októbrového kvalifikačného zápasu hráčov do 21 rokov Slovensko - Francúzsko, ktorý sa odohrá v Dunajskej Strede. "SFZ pripomína, že sa musí pri nahlásení dejísk domácich medzištátnych stretnutí riadiť normami UEFA resp. FIFA, podľa ktorých sa zápasové štadióny uvádzajú s predstihom 120 resp. 90 dní (A-mužstvo resp. tím do 21 rokov). Tento fakt uvádzame z dôvodu určenia Dunajskej Stredy za miesto zápasu tímov do 21 rokov Slovensko - Francúzsko. SFZ rešpektuje reglement a pravidlá, rovnako ako vzájomné korektné vzťahy s partnermi, preto nerobil žiadne kroky k zmene dejiska spomenutého stretnutia reprezentácií do 21 rokov. Slovenský národný tím do 21 rokov má v Dunajskej Strede zabezpečené potrebné zázemie na vysokej úrovni, od ubytovania, cez tréningové možnosti až po zápasové prostredie. Miestny štadión bol vybudovaný v rámci Projektu rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov, ktorého iniciátorom a garantom bol SFZ aj preto, aby ich mohli následne využívať aj slovenské reprezentácie, pričom SFZ podporil finančne aj výstavbu futbalovej akadémie v Dunajskej Strede, ktorú majú reprezentačné výbery k dispozícii," vysvetľuje SFZ vo svojom obsiahlom stanovisku.