Články - 22.06.2020 17:18

Kritika Maradonu: prekazil Messimu najväčšiu šancu vyhrať MS

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Goal.com

Lionel Messi je jednoznačne jedným z najlepších futbalistov, akí sa kedy premávali po trávnikoch a spomínať sa naňho bude ešte dlho po konci kariéry. Čo však v zozname jeho úspechov chýba, je reprezentačný triumf. Argentínsky kapitán nikdy nedokázal svoj národný tím priviesť k triumfu na kontinentálnej úrovni, nie to ešte na scéne majstrovstiev sveta. S ohľadom na históriu sú pritom "Albiceleste" štrnásťnásobnými víťazmi Copa América a dvojnásobnými majstrami sveta.

Množstvo neúspešných útokov na medzinárodnú trofej Messimu mnohí vyčítajú, zatiaľ čo jeho obdivovatelia odmietajú prijať to, že by šlo o cieľ nad sily tohto útočníka. Veľké emócie vyvolal rozsiahly analytický článok, zverejnený na webe Goal.com, ktorý dáva značnú časť jeho neúspechu za vinu inej argentínskej legende, Diegovi Maradonovi. Ten, podľa autora, barcelonskej hviezde prekazil najväčšiu šancu vyhrať MS. Nešlo pritom o rok 2014. Na brazílskej pôde si síce tento tím zahral finále, no ašpirantov na zlato bolo v danom roku viac. Tromfy v rukách mali mať Argentínčania ešte o štyri roky skôr, keď ich koučoval práve "božský Diego". V Juhoafrickej republike mali zlyhať len pre nekompetentnosť tohto trénera.

Článok pripomína už len viaceré prekvapenia, ktoré Maradona pripravil vo svojej finálnej 23-člennej nominácii. K dispozícii mál pritom výber futbalistov, ako málokto. Javier Zanneti, Walter Samuel, Diego Milito a Esteban Cambiasso boli ústrednými postavami Interu Miláno, ktorý v danom roku vybojoval treble, Carlos Tévez a Lionel Messi sa tešili z triumfu v Champions League krátko pred nimi, na vrchole svojej kariéry bol Javier Mascherano, veľkú tvorivú kvalitu vedel stále ponúknuť Juan Roman Riquelme, skúsenosti by dodali hráči ako Gabriel Heinze, Martin Demichelis či Juan Sebastian Veron a núkali sa aj supertalentovaní mladíci na čele so Sergiom Agüerom alebo Ángelom Di Maríom. Do Afriky však cestovali viacerí futbalisti za zenitom, navyše s minimom reprezentačných skúseností, ako Diego Pozo, Mario Bolatti, Martín Palermo alebo Ariel Garcé. Ako neskôr zverejnili médiá, posledný menovaný sa do kádra dostal len preto, že sa Maradonovi krátko pred potvrdením nominácie snívalo, ako obranca Colónu de Santa Fe dvíha trofej.

Už len samotné menovanie Diega Maradonu za reprezentačného trénera bolo prinajmenšom odvážnym rozhodnutím. Veď dovtedy mal za sebou len dve veľmi krátke, navyše neúspešné trénerské misie a s odretými ušami sa dokázal na šampionát vôbec kvalifikovať. Spásou bola výhra na uruguajskej pôde 1:0 v poslednom kole. Na samotných MS to bielo-modrí postavili výlučne na ofenzíve s rozostavením 4-3-3. Stred poľa pritom obstarával ofenzívne ladený Di María s Maxim Rodríguezom a vzadu tak ostávalo veľmi málo mužov. Žreb základnej skupiny bol prajný a mužstvo postúpilo cez Južnú Kóreu, Grécku a Nigériu bez straty bodu so súhrnným skóre 7:1. Zafungovalo to aj pri osemfinálovom víťazstve nad Mexikom 3:1, ale autor článku vyčíta, že tento kamikadze prístup k zápasom nebol prehodnotený pred štvrťfinále proti Nemecku.

Proti vyspelému a nabitému súperovi toho Juhoameričania predviedli veľmi málo. Prehrali 0:4 a spanilá jazda šampionátom náhle skončila. Už o štyri dni neskôr sa pritom ukázalo, že Nemci nie sú až takí neporaziteľní. Španieli ich koncentrovaným výkonom dokázali vynulovať a výsledkom 1:0 postúpili do finále, v ktorom vyhrali rovnakým rozdielom nad Holandskom. Autor v závere len smutne predostiera presvedčenie, že by Zanetti na pravom okraji defenzívy určite nenechával toľko priestoru Podolskemu, na poste štítového hráča by zrejme Cambiasso zastavoval veľa útokov súpera a Riquelme by bol schopný toho vymyslieť pre Messiho oveľa viac. To by však samozrejme museli byť súčasťou Maradonovej zostavy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora