Články - 29.06.2020 19:17

Robben vypočul fanúšikov. Len málo hviezd MS 2010 stále hrá

Veľké prekvapenie pripravil futbalovým fanúšikom 36-ročný Arjen Robben, ktorý vzal späť svoje rozhodnutie o ukončení kariéry a upísal sa celku FC Groningen. Ten skončil v predčasne ukončenej sezóne Eredivisie na 9. mieste a práve cez jeho rady začínal hviezdny 96násobný reprezentant svoju kariéru. Tá sa následne odvíjala v PSV, Chelsea, Reale Madrid a ostatných desať rokov trávil v Bayerne Mníchov, s ktorým povyhrával všetko, čo sa dalo.

Účastník štyroch svetových a troch európskych šampionátov priznal, že vypočul volanie fanúšikov. "Klub potrebuje pomoc, ktorú som mu schopný poskytnúť. Počas uplynulých týždňov som mal viaceré rozhovory s ľuďmi v klube a vypočul som volanie fanúšikov, ktorí mi odporúčali, aby som nasledoval svoje srdce. To ma namotivovalo a Groningen je momentálne mojou misiou," povedal pre klubový web. Robben žiaril už na MS 2010. Taký Klian Mbappé mal v tom čase jedenásť rokov a v detských vekových kategóriách o veľkej kariére sníval aj Jadon Sancho, Raheem Sterling alebo Trent Alexander Arnold.

Napriek tomu, trávniky stále aktívne brázdia viaceré hviezdy šampionátu v Juhoafrickej republike. V All Star Teame sa ocitol napríklad stopér Sergio Ramos a najlepším turnajovým strelcom bol s piatimi zásahmi Thomas Müller. Obaja stále hrajú na najvššej úrovni, kým Andrés Iniesta futbalovo "dožíva" v Japonsku. Dopĺňal ich už neaktívny Casillas, Puyol, Maicon, Lahm, Xavi, Schweinsteiger, Sneijder, Forlán a Villa.

Keď sa pozrieme na základné zostavy finalistov daného turnaja - Španielsko a Holandsko - zmeny sú viac ako citeľné. Defenzívu "Oranjes" obstarávalo kvarteto van Bronckhorst, Mathijsen, Heitinga a van der Wiel. Posledný menovaný končil len minulý rok v Toronte, u ostatných je koniec kariéry päť rokov starou záležitosťou. U Španielov prešiel väčšími zmenami stred poľa, kde sa na najvyššej klubovej úrovni udržal len Pedro a Sergio Busquets. Xavi, Xabi Alonso aj Iniesta už na veľkých fórach dovystupovali. Zaujímavý je aj fakt, že v deň finálového stretnutia mal Virgil Van Dijk na konte 0 seniorských reprezentačných štartov, podobne ako Morata či De Gea. Holandské talenty Frenkie de Jong a Mathijs de Ligt mali v tom čase pred sebou ešte pár rokov základnej školy a svoje umenie potvrdzovali na hodinách telesnej výchovy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora