Články - 09.07.2020 15:11

Pred 14 rokmi sa Zidane škaredo rozlúčil s kariérou

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Youtube

Písal sa 9. júl 2006, keď Taliani nastúpili vo finále Majstrovstiev sveta vo futbale proti Francúzom. Na začiatku duelu nikto neočakával, že sa tento súboj o zlato stane navždy pamätným. V riadnom hracom čase sa zápas skončil remízou 1:1 po góloch Marca Materazziho a Zinedina Zidana. Práve títo dvaja však boli ústrednými postavami diania v predĺžení.

V 110. minúte stretnutia sa totiž francúzsky kapitán dopustil nešportového zákroku. Po slovnej výmene so strelcom jediného talianskeho gólu sa otočil čelom k súperovi a hlavou ho poslal k zemi. Hlavný rozhodca po porade so svojim asistentom udelil Zidanovi červenú kartu a ukončil ňou kariéru skúseného futbalistu. Dlho prepieraná situácia sa zapísala do dejín futbalu a dodnes sa spája s aktuálnym trénerom Realu Madrid.

Francúzi napokon finále MS 2006 nezvládli. V penaltovom rozstrele napokon podľahli Talianom 3:5, keď svoj pokus nepremenil David Trezeguet. Posledným strelcom duelu o zlato sa stal obranca Fabio Grosso. Pre Taliansko to bol štvrtý a zároveň nateraz posledný titul majstrov sveta.