Články - 25.07.2020 18:01

Zlatý padák! Zhrabol štvrť milióna za polročné nič nerobenie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Holandský futbalový manažér Jordi Cruyff sa v januári 2020 stal trénerom ekvádorskej reprezentácie a v júli na tomto poste skončil. Napriek tomu stihol zarobiť krásnych 250 tisíc eur a aby toho nebolo málo, reprezentáciu nekoučoval ani v jednom zápase. Jeho predchodca Jorge Cesar Fortunato Celico skončil po novembrových prípravných dueloch proti Trinidadu a Tobago a proti Kolumbii. 46-ročný Amsterdamčan, ktorý predtým pôsobil na klubovej úrovni v Izraeli a Číne, mal mužstvo pripraviť a zvládnuť s ním kvalifikáciu MS 2022.

Zásah koronavírusu však spôsobil, že sa ekvádorský tím do akcie nedostal ani raz a najbližší zápas ho čaká na začiatku júna. To ho však už bude viesť nový muž. Cruyff dokonca väčšinu svojho reprezentačného pôsobenia ani neudržiaval kontakt so svojimi zverencami. Čas pandémie trávil v Taliansku v spoločnosti svojej rodiny. I tak mu podľa španielskych médií má na účet prísť plat v plnej a vopred dohodnutej výške.


Na MS sa Ekvádorčania naposledy predstavili v roku 2014. Po skupinovej prehre so Švajčiarskom 1:2 a výhre nad Hondurasom rovnakým pomerom, bezgólová remíza s Francúzskom na postup nestačila.

Príbeh syna legendy Barcelony a Ajaxu Johana Cruyffa zrejme dostatočne ilustruje fakt, prečo sa krajina preslávená banánovníkmi radí medzi najslabšie celky kontinentu. Na Copa América 2016 skončila na ôsmom mieste a za sebou udržala len štyri juhoamerické výbery, v roku 2019 ekvádorská cesta skončila dokonca už v skupinovej fáze, čo znamenalo konečné predposledné miesto. Za ostatných päť rokov pritom predstaví už piateho hlavného trénera. Po vyše 900-dňovom pôsobení Gustava Quinterosa sa Jorge Célico, Hernán Gómez aj Jordi Cruyff zdržal len krátko.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora