Články - 03.08.2020 18:12

Ako hráč zlato nezískal, chce to skúsiť ako funkcionár

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Futbalová reprezentácia Pobrežia Slonoviny žiadnu zo svojich troch účastní na majstrovstvách sveta nepretavila na postup zo skupinovej fázy, no dvakrát dokázala opanovať Africký pohár národov. Na prekvapenie, ani pri jednom nebola pravdepodobne najväčšia hviezda v histórii tohto tímu. V roku 1992 bol Didier Drogba desaťročie pred svojou reprezentačnou kariérou a v roku 2015 zase rok po nej. Tento fakt mu viacerí fanúšikovia zazlievajú a popri úspechoch s Chelsea alebo Galatasarayom nejaké zlato národného tímu rozhodne chýba.

Dnes už 42-ročný bývalý útočník chce tento nedostatok zmazať a kandiduje na post prezidenta tamojšej futbalovej federácie. Svoju kandidatúru pritom poňal filozoficky a odvoláva sa na troch sudcov, ktorými sú Boh, svedomie a ľud krajiny. Vo svojom predstavení vytýčeného cieľa zároveň hovorí o tom, že človek nikdy nie je vo svojom úsilí sám a cíti masívnu podporu. Plány mu hodlá prekaziť trojica súperov - Idriss Diallo, Sory Diabaté a Koffi Kouakou. Z kvarteta kandidátov má Drogba jednoznačnej najmasívnejšiu podporu verejnosti, no Federácia ho zatiaľ za top kandidáta neoznačila. Potrebovať bude podporu troch tímov najvyššej súťaže, trénerov, rozhodcov aj bývalých či súčasných hráčov.

Dvojnásobný najlepší futbalista kontinentu svoju bohatú kariéru ukončil v decembri 2018 ako hráč americkej Arizony United. Medzi jeho najväčšie úspechy patria určite štyri majstrovské tituly z Anglicka, víťazstvo v Champions League, štyri FA Cupy, turecký titul aj honor najlepšieho strelca Afrického pohára národov z roku 2012. Dres Pobrežia Slonoviny si obliekol naposledy na MS 2014 a šlo o jeho 105. reprezentačný duel.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora