Články - 07.09.2020 11:01

Egypťania chceli múzeum, chýba im väčšina získaných trofejí

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Chaos nastal v sídle egyptského futbalu, kde sa kompetentní rozhodli vytvoriť múzeum úspechov tamojšej reprezentácie. Medzi exponátmi však budú zrejme chýbať najcennejšie kusy. "Faraóni" ovládli Africký pohár národov v rokoch 2006, 2008 a 2010, pričom zlatý hetrik okrem nich nedosiahla žiadna iná krajina. S celkovým počtom siedmich triumfov ide zároveň o najúspešnejšiu reprezentáciu v histórii tohto podujatia. "Dočasné päťčlenné vedenie asociácie bolo prekvapené, keď zistilo, že pohár je preč," citujú svetové médiá aktuálneho viceprezidenta zväzu Ahmeda Shobeira.

Stopy v rámci interného pátrania vedú k bývalému kapitánovi Ahmedovi Hassanovi, ktorý bol v rokoch 2006 až 2010 neodmysliteľnou súčasťou reprezentačnej zostavy. Sám však popiera, že by sa cennosť nachádzala v jeho príbytku. Dôkladnejšia kontrola v EFA odhalila, že neporiadok má oveľa väčšie rozmery. Okrem afrických kontinentálnych trofejí chýbajú aj viaceré individuálne ocenenia či poháre z menších turnajov. "Snažíme sa presne zistiť, čo bolo odcudzené, ešte skôr, ako budeme kontaktovať políciu. Dúfame, že ich získame späť, pretože pre egyptský futbal majú historickú hodnotu," informoval zväz.


Partia okolo Salaha, Elnenyho či Elmohamadyho stroskotala na africkom šampionáte 2019 v prvom vyraďovacom kole

Egypťania si v minulosti prešli až kurióznym výpadkom formy. Pri spomenutom zlatom hetriku odohrali na africkom šampionáte až osemnásť stretnutí, v ktorých ani raz nenašli premožiteľa. V nasledujúcich troch ročníkoch sa však nedokázali ani len kvalifikovať do hlavnej súťaže Pohára národov. Pri návrate v roku 2017 brali striebro. V najnovšom vydaní svetového renkingu patrí tejto reprezentácii 51. pozícia a spomedzi Afričanov ide o 7. najlepší celok.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora