Články - 15.10.2020 09:09

Neymar je pred Ronaldom, do najbližšieho šampionátu aj pred Pelém

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Na americkom kontinente prebiehajú kvalifikačné boje o Majstrovstvá sveta 2022 v Katare a Brazílčania začali výborne. Po dvoch októbrových stretnutiach majú na konte plný počet bodov a kraľujú tabuľke. Posuny sa navyše diali aj medzi historickými strelcami. Neymar bol do stredy v tesnom závese na treťom mieste za Ronaldom, no do siete Peru sa trafil hneď trikrát a hrdinu šampionátu spred osemnástich rokov predbehol. Momentálne je so 63 gólmi na druhej priečke historických tabuliek a pred sebou má jediného muža - 77-gólového Pelého. Ak si krídelník PSG udrží doterajší strelecký štandard, na jeho vyrovnanie bude potrebovať 21 duelov.

Faktom je, že futbalová osobnosť 60. rokov mala citeľne lepší priemer strelených gólov na zápas a na svoj počin potrebovala výrazne menej duelov. Na to sa však strelecká tabuľka zväčša nepýta. Neymar bol v zápase proti Peru ústrednou postavou, keďže Brazília hneď dvakrát prehrávala. Pomohli jej však verdikty rozhodcov. Dva z troch zápasových gólov dal muž stretnutia z pokutového kopu, navyše domáci dohrávali vo dvojnásobonom oslabení. Štatisti však už dávno od tohto stretnutia pohľad odvrátili a hľadia vpred. Do konca kvalifikačných bojov ostáva odohrať ešte šestnásť stretnutí, na prelome júna a júla sa uskutoční Copa América a pred odletom do Kataru, kam by sa "kanárici" dostať mali, sa ešte zohrá zopár prípravných duelov.

V súčte, ak nespraví zásadný škrt vážne Neymarovo zranenie, na najbližšom svetovom šampionáte bude veľmi pravdepodobne hrať ako najlepší strelec v histórii brazílskej reprezentácie. Čo viac, bude tam obrovskou hviezdou, keďže zo súčasného kádra sa na jeho 64 gólov nik nechytá. Coutinho sa zatiaľ v reprezentačnom drese stihol trafiť len 18krát, Firmino strelil ešte o tri góly menej. To už sa bude sledovať lámanie iného štatistického zápisu. Najúspešnejšia krajina v histórii MS sa naposledy dočkala v roku 2002 a odvtedy na zlato čaká. Najlepším umiestnením bola semifinálová účasť v roku 2014.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora