Články - 16.10.2020 09:49

Vyhrá MS 2026 domáce mužstvo? Hráči v to vraj veria

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalistom Spojených štátov amerických patrilo pred aktuálnym asociačným termínom v renkingu FIFA 23. miesto, v obklopení Tuniska, Japonska, Senegalu či Švédska. Ide však o národ veľmi hrdý, vychovaný na hrdinských filmoch o zázrakoch a inak nebudú vnímať ani Majstrovstvá sveta 2026. Tých majú byť po boku Kanady a Mexika spoluhostiteľmi a niektorí hráči dávajú vedieť, že méty budú veľmi vysoké. Napríklad taký Sergiño Dest, ktorý napriek veľkému záujmu Ronalda Koemana svojho času odmietol reprezentovať rodné Holandsko a hlási sa k národným farbám krajiny, z ktorej má korene. Teraz je čerstvou akvizíciou na barcelonský kraj obrany a je jedným zo želiezok, ktoré poukazujú na potenciál v radoch USA.

Katalánske pôsobisko ho s trénerom Koemanom opäť spojilo, no devätnásťročný zadák neočakáva, že by medzi nimi mala ostať akási zlá krv. Všetko si vydiskutovali veľmi slušne, holandský tréner jeho dôvody pochopil a naďalej vychádzajú. V rovnakom rozhovore sa Dest pristavil aj pri otázke národného tímu, ktorý je podľa jeho slov nabudený a hladný po úspechoch. To je nesporne dobrým znamením, no zatiaľ nie úplne pravdepodobným. "Všetci chceme vyhrať majstrovstvá sveta, dosahovať veľké veci a v tíme na to máme dostatok chlapcov. Musíme ostať koncentrovaní a nezmieriť sa s tým, za aké kluby práve hráme," povedal pokorne.


V roku 2019 Američania nevyšli na trón ani v rámci severoamerického Gold Cupu

Američania na predchádzajúci šampionát anilen nepostúpili, keď v kvalifikácii podľahli Mexiku, Kostarike aj Trinidadu a Tobagu. Okrem toho body stratili aj po remíze s Panamou a Hondurasom. Boli to vynechané majstrovstvá po siedmich účastiach, no tie zväčša končili skupinovým respektíve osemfinálovým vypadnutím. Len v roku 2002 Spojené štáty prešli medzi najlepšiu osmičku po výhre nad Mexikom. "Naozaj veľké veci americký tím ešte nikdy nedosiahol a ja si myslím, že každý chce byť prvým. Nikomu preto nechýba motivácia rozvíjať sa pracovať na sebe," povedal Dest. Okrem neho sa toto mužstvo bude môcť oprieť aj o Giovanniho Reynu z Dortmundu, Tylera Adamsa z Lipska, Christiana Pulisica z Chelsea či Westona McKennieho z Juventusu. Stále je to však celok, ktorý počas kalendárneho roka 2019 prehral s Kanadou či Jamajkou a natrápil sa s Curacaom alebo Panamou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora