Články - 09.11.2020 09:06

Moja kariéra nestála za všetku tú bolesť, hovorí Van Basten

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/BBC

Marco van Basten bol počas aktívnej kariéry jedným z najlepších futbalistov svojej generácie, no v nedávnom rozhovore pre britský verejnoprávny rozhlas priznal, že mal svoje pôsobenie ukončiť oveľa skôr. Trojnásobný víťaz ankety Zlatá lopta kopačky definitívne vyzul v roku 1995 a ešte tri roky predtým bol pravidelnou súčasťou reprezentácie. To už na ňom bolo podpísané veľké množstvo zranení a zdravotných problémov, predovšetkým s problémovým členkom. Tie mali za následok množstvo prekonanej bolesti a ťažké zotavovanie po dôležitých zápasoch. "Pokiaľ by som mal možnosť rozhodnúť sa ešte raz, s vedomosťami, ktoré mám dnes, nestálo to za to," priznal pre podcast BBC Radio 5.

"Členok mi spôsobil množstvo problémov a zapríčiňoval, že som prežíval zo dňa na deň. V tom čase však bol futbal všetkým, čo som v živote mal. Teraz už som starší, viem, aký je život bez futbalu. Pochopil som, že sa dá žiť dobre aj bez neho a existujú dôležitejšie veci," priznala hviezda 80. rokov. Hnacím motorom boli úspechy, ktoré zbieral v oboch svojich klubových pôsobiskách - Ajaxe Amsterdam aj AC Miláne, s ktorými vyhral dovedna šesť domácich ligových titulov a tešil sa aj z triumfu v dvoch najprestížnejších európskych klubových súťažiach. Celé to viedlo k tomu, že ako hráč bol vo svojich 31 rokoch futbalovo "mŕtvy". To sa ako neskorý koniec kariéry nejaví, no tvrdí, že pre zranenia mal skončiť bližšie k dvadsiatke.


Najslávnejším Van Bastenovým gólom je jednoznačne volej z finále ME 1988

Následkom je, že dnes si nemôže zahrať futbal ani na hobby úrovni. Členky má zoperované, je rád za možnosť chodiť či behať, no o kopaní do lopty nemôže ani uvažovať. "Počas celého môjho života nebol deň, kedy by som nemal kontakt s futbalom a všetko to náhle skončilo. Bolo to veľmi náročné a bolestivé," priznal niekdajší útočník, ktorý osem rokov po konci hráčskej kariéry začal trénovať. Najprv pôsobil pri mládeži Ajaxu, neskôr viedol aj jeho A-tím, AZ Alkmaar a holandskú reprezentáciu. Nie je preto prekvapením, že pri spomienke na najkrajší kariérny moment hľadí radšej na počiatky ako na záver. Spomenul si na svoj debut vo farbách Ajaxu, keď v súboji s Nijmeegenom nahradil na trávniku svoj veľký futbalový vzor Johana Cruyffa a v priebehu niekoľkých minút dokázal skórovať.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora