Články - 18.11.2020 15:37

Druhý kôš postup nezaručuje. Stále hrozí krutý žreb

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Postup na EURO 2020 znamená, že sa slovenský tím prepracoval na tretí šampionát v ére samostatnosti a zároveň vytvára dobrú pozíciu pre najbližšiu kvalifikáciu. Tá sa bude týkať MS 2022 v Katare a Slováci budú členmi druhej najsilnejšej výkonnostnej skupiny. V praxi to znamená, že o jednu postupovú a jednu barážovú miestenku na turnaj sa budeme preťahovať ako druhé najsilnejšie mužstvo a vyhneme sa Švajčiarom, Poliakom, Walesu, Rusku či Srbsku. To je správa priam výborná, no postup na očakávaný a kritizovaný šampionát na Arabskom polostrove to ešte nezaručuje.

Žreb sa uskutoční 7. decembra, vzhľadom na okolnosti, bez osobnej účasti jednotlivých delegácií. Prvé zápasy vrcholu sezóny sú naplánované na 21. novembra 2022, no dovtedy ešte budeme sledovať dlhé a dramatické zápolenie. Toho sa môžu Slováci zúčastniť v mimoriadne sľubne a priaznivo namiešanej kvalifikačnej skupine, ale ani druhý kôs nás neochráni od súperov, ktorým by sme sa najradšej vyhli.

Ako papierovo najprijateľnejšia možnosť sa javí, že z prvého koša nám pridelia Dánov alebo dlhšie sa trápiacich Holanďanov. Kôš číslo 3 zahŕňa napríklad nedávno zdolaných Írov aj Severných Írov, Maďarsko alebo Fínsko. Vo štvrtom koši už je napríklad Gruzínsko a Luxembursko, v piatom Faerské ostrovy a Andorra. Niektoré kvalifikačné skupiny budú mať päť účastníkov, iné budú ešte doplnené o fackovacieho panáka typu San Maríno, Lichtenštajnsko alebo Gibraltár.

Scenár však môže byť aj o poznanie horší. Prvú päťku svetového rebríčka momentálne okupujú Belgičania, Francúzi aj Angličania a aj tretí kôš obsahuje nepríjemných súperov. Medzi nimi Island, Haalandom ťahané Nórsko, Bosna a Hercegovina alebo Česká republika, z ktorej bude po Lige národov na mieste patričný rešpekt. O poschodie nižšie sa nachádzajú Gréci, Slovinci či Čiernohorci a aj také Arménsko s Kosovom z piateho koša by mohli taktiež veľmi nepríjemne hrýzť.

Kompletné rozdelenie do košov pre žreb európskej kvalifikácie MS 2022:
1. kôš:
Belgicko, Francúzsko, Anglicko, Portugalsko, Španielsko, Chorvátsko, Nemecko, Dánsko, Taliansko, Holandsko
2. kôš: Švajčiarsko, Poľsko, Švédsko, Wales, Ukrajina, Rakúsko, Turecko, Srbsko, Slovensko, Rusko
3. kôš: Rumunsko, Írsko, Nórsko, Maďarsko, Island, Škótsko, Severné Írsko, Česko, Fínsko, Bosna a Hercegovina
4. kôš: Grécko, Slovinsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Albánsko, Bulharsko, Bielorusko, Izrael, Gruzínsko, Luxembursko
5. kôš: Cyprus, Arménsko, Faerské ostrovy, Azerbajdžan, Estónsko, Kosovo, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Andorra
6. kôš: Moldavsko, Malta, Lichtenštajnsko, Gibraltár, San Maríno

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora