Články - 19.11.2020 18:52

Robotickí čiaroví rozhodcovia už na najbližších MS

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv
VAR

Ako veľmi futuristický môže byť futbal o desať rokov? Vzhľadom na posun, ktorým prešli videoasistenti a technológie v tomto športe, fanúšikovia sci-fi môžu mať plnú hlavu nápadov. Ďalší krok má byť zrealizovaný už pre Majstrovstvá sveta 2022. FIFA nadviazala kontakt s technologickými firmami a zisťuje, do akej miery vedia zabezpečiť robotických asistentov rozhodcu. Na projekte sa v zákulisí pracuje už rok a akousi šablónou boli ostatné Majstrovstvá sveta klubov.

Za systém má zodpovedať švédska spoločnosť Chyron-Hego a cieľom bude senzormi snímať loptu, končatiny hráčov a čiary na ihrisku. Ich pozície bude vedieť vyhodnocovať so stopercentnou presnosťou, okamžite a v rozhodujúcich momentoch. Šéf FIFA pre technológie Johannes Holzmüller mal už možnosť vidieť niekoľko konceptov a vizualizácií, pričom hovorí o veľmi sľubnom projekte.

Hlavnou prioritou bude posudzovanie ofsajdových situácií. V ére VAR-u sa už počíta každý milimeter tela hráča. Človek na čiare by tak musel mať laserové oči, aby podobné momenty vyhodnocoval. Práve tu majú byť roboty zaradené, pričom prvé "pokusné" zápasy v rámci popredných európskych súťaží majú prebehnúť v úvode kalendárneho roka 2021. Všetci budú zvedaví, čo technológia dokáže alebo skôr čo pokazí.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora