Články - 30.11.2020 12:02

Zomrel senegalský hrdina z MS 2002. Mal len 42 rokov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Smutná správa priletela z futbalového Senegalu. Vo veku 42 rokov zomrel bývalý defenzívny záložník Papa Bouba Diop, ktorý v minulosti nastupoval za Fulham, Portsmouth či RC Lens. Do povedomia fanúšikov sa zapísal počas Majstrovstiev sveta 2002, na ktorých hrali Senegalčania vo štvrťfinále a tento muž okrem skvelej pozičnej hry na poste štítového hráča dokázal streliť tri góly. O veľkej strate sa nehovorí len v Afrike, ale po celom svete. "Kto sa raz stal hrdinom MS, navždy ním ostane," reagovala na sociálnych sieťach FIFA. Život mu vzalo zákerné dedičné ochorenie svalových nervov, ktoré medici poznajú pod termínom Choroba Charcot-Marie-Tooth.

Počas prerušovaného deväťročného pôsobenia v Anglicku, medzitým na čas prestúpil do AEK Atény a bol voľným hráčom, si od novinárov vyslúžil prezývku "skriňa". Napriek tomu, že je Premier League tvrdou a silovou súťažou, rodák z Dakaru svojou fyzickou predispozíciou vyčnieval nad väčšinou protihráčov, bol veľmi silný v súbojoch a okrem toho dokázal rozdávať skvelé prihrávky. Na začiatku milénia bol po boku Henriho Camaru či El Hadjiho Dioufa členom tímu, ktorý zabezpečil Senegalu historicky prvú účasť na MS. Aby toho nebolo málo, v premiérovom šampionátovom zápase dal práve Diop gól Francúzsku a zabezpečil senzačné víťazstvo 1:0.

Tento výber následne remizoval s Dánskom a Uruguajom, v osemfinále zdolal Švédsko 2:1 po predĺžení, no medzi osmičkou najlepších ho zastavili Turci po penaltovom rozstrele. Hviezdny defenzívny záložník žiaril aj v súboji s juhoamerickým celkom, keď pri remíze 3:3 dokázal dvakrát skórovať. Od včerajška sa zbierajú kondolencie na adresu bývalého 62násobného futbalového reprezentanta, ktorý má na svojom konte 129 odohraných duelov v Premier League a k tomu 47 v Ligue 1.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora