Články - 07.12.2020 19:04

Šťastie neprialo, Slováci spoznali súperov v kvalifikácii MS 2022

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Slovenská futbalová reprezentácia spoznala súperov, ktorým bude čeliť v kvalifikačných bojoch o svetový šampionát v Katare. Už vopred rezonovala informácia o pozícii v druhom výkonnostnom koši, ktorá teoreticky mohla nášmu výberu dopriať papierovo prijateľnejších súperov, no samotný žreb už toľko radosti nenarobil. V boji o jedno postupové a jedno barážové miesto sa hlásia hneď štyria kandidáti, na čele s jedným top favoritom. Tým bude strieborný tím spred štyroch rokov. Celkovo sa v kvalifikačnej skupine H stretnú až traja účastníci najbližšieho európskeho šampionátu.

Mužstvá počas žrebu v jednotlivých skupinách pribúdali podľa príslušnosti v jednotlivých výkonnostných košoch. "Háčko" tak ako prvé obsadilo Chorvátsko, ktoré len nedávno skončenú kvalifikáciu o ME prešlo ako nôž maslom a zároveň udržalo svoju príslušnosť medzi elitou v Lige národov. Po nich sa konkurencia rozrástla práve o tím vedený Štefanom Tarkovičom, ktorému vo svetovom renkingu aktuálne patrí 33. pozícia. Ostávalo už len dúfať, no naše prianie nebolo úplne vypočuté. Z tretieho koša pribudlo Rusko, ďalší účastník blížiaceho sa európskeho futbalového vrcholu sezóny, a po ňom Slovinsko. S tým máme bohaté kvalifikačné skúsenosti. V bojoch o MS 2010 bola bilancia vzájomných zápasov 0-2 z nášho pohľadu, o osem rokov neskôr oba tímy ukoristili jedno domáce víťazstvo. Poslednými dvomi členmi tejto skupiny sú Malta a Cyprus. Tí by vážne problémy narobiť nemali. Kým Cyperčania bojujú o zotrvanie v "céčku" Nations League, Malta bude aj v novej edícii súčasťou výkonnostne najslabšej spoločnosti.

Kvalifikačných skupín s tromi účastníkmi EURO 2021 je viac a figurujú v nich aj naši susedia. Členmi takej je napríklad aj český tím, ktorý sa bude konfrontovať s Belgickom a Walesom, čiže semifinalistom posledného európskeho respektíve svetového šampionátu. Nabité to majú aj Poliaci, ktorým žreb do cesty postavil Angličanov či Maďarov. Rakúsko je súčasťou pravdepodobne papierovo najvyrovnanejšej skupiny. Ako najväčší konkurenti im vyšli Dáni a Škóti. Všetci traja sú pritom nepravidelnými účastníkmi vrcholu sezóny. Zdanlivo najjednoduchšia cesta čaká velikánov z Pyrenejského polostrova. Na portugalský tím nevyšiel žiaden úspešný kvalifikant z najaktuálnejšieho cyklu, Španielov by mohli dostatočne preveriť akurát Švédi. S tými sa stretnú aj na EURO.

Zloženie európskych kvalifikačných skupín pre MS 2022 v Katare:
Skupina A:
Portugalsko, Srbsko, Írsko, Luxembursko, Azerbajdžan
Skupina B: Španielsko, Švédsko, Grécko, Gruzínsko, Kosovo
Skupina C: Taliansko, Švajčiarsko, Severné Írsko, Bulharsko, Litva
Skupina D: Francúzsko, Ukrajina, Fínsko, Bosna a Herzegovina, Kazachstan
Skupina E: Belgicko, Wales, Česká republika, Bielorusko, Estónsko
Skupina F: Dánsko, Rakúsko, Škótsko, Izrael, Faerské ostrovy, Moldavsko
Skupina G: Holandsko, Turecko, Nórsko, Čierna Hora, Lotyšsko, Gibraltár
Skupina H: Chorvátsko, Slovensko, Rusko, Slovinsko, Malta, Cyprus
Skupina I: Anglicko, Poľsko, Maďarsko, Albánsko, Andorra, San Maríno
Skupina J: Nemecko, Rumunsko, Island, Severné Macedónsko, Arménsko, Lichtenštajnsko