Články - 30.03.2021 14:43

Šanca na rehabilitáciu, Rusov sme v minulosti už dvakrát zdolali

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Bez prehnaného idealizovania, slovenský futbalový fanúšik veril, že naši chlapci budú mať po prvých dvoch kvalifikačných zápasoch s outsidermi skupiny na konte šesť bodov. Nestalo sa a hoci sme jedným z dvoch mužstiev bez prehry v našej skupine, to je slabou náplasťou. Teraz čaká zverencov Štefana Tarkoviča výber Ruska a skloňujú sa slovné spojenia ako odčinenie zlyhania, príležitosť či vyslanie potrebného odkazu. Rusko zdolalo Slovincov aj Maltu a podľa nášho trénera ide o kvalitný tím, za ktorý hovoria výsledky.

"Sme profíci. Pre mňa aj hráčov je to šanca na rehabilitáciu. Je to príležitosť dať fanúšikom správny odkaz. Občas sa stáva, že sa nedarí, ale stále máme výhodu v tom, že máme pred sebou duel, v ktorom môžeme priaznivcom poslať odkaz, že sme charakterné mužstvo a reprezentovať Slovensko chceme tak, ako sa má. Máme na to príležitosť. Je veľmi podstatné, aby hráči boli od začiatku koncentrovaní a na ihrisku realizovali to, čo by malo byť z hľadiska stratégie úspešné," povedal Tarkovič pred zápasom.

V ére samostatnosti zohrali Slováci s Rusmi sedem zápasov a bilancia je zatiaľ veľmi vyrovnaná 2-3-2. Najpamätnejšie víťazstvo prišlo v skupinovej fáze EURO 2016, kde gólmi Weissa a Hamšíka Slováci vyhrali 2:1. Tento výsledok znamenal tretie miesto v skupine a postup do osemfinále šampionátu, práve na úkor zdolaného súpera. Plný bodový zisk náš tím nečakane z východu Európy viezol aj počas kvalifikácie ME 2012. Rusko vtedy ovládlo našu kvalifikačnú skupinu, naši reprezentanti nepostúpili, no jediným strelcom zápasu v domovskom stánku Lokomotivu Moskva bol Miroslav Stoch.

Remízy s Cyprom a Maltou vytvorili na nášho kormidelníka patričný tlak, ktorého si je veľmi dobre vedomý. "Uvedomujem si tlak na seba aj pozíciu, v ktorej sa reprezentácia nachádza. Ja za to nesiem hlavnú zodpovednosť. Tlak je však aj dobrá vec, aby to človeka nelákalo k zľahčovaniu vecí," vyznal sa pred novinármi. K dispozícii už bude mať bundesligistov Petra Pekaríka a Ondreja Dudu, otázne sú štarty Dávida Hancka a Martina Dúbravku. Duel na trnavskom štadióne Antona Malatinského začína v utorok o 20:45.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora