Články - 01.04.2021 11:07

Nemci prehrali po 20 rokoch v kvalifikácii na MS

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Cesta nemeckej futbalovej reprezentácie na budúcoročné majstrovstvá sveta do Kataru dostala prvú trhlinu, keď zverenci trénera Joachima Löwa prehrali v stredajšom domácom súboji kvalifikačnej J-skupiny so Severným Macedónskom 1:2.

Na gól hosťujúceho Gorana Pandeva zo záveru prvého polčasu duelu v Duisburgu síce odpovedal po viac ako hodine hry vyrovnaním z pokutového kopu Ilkay Gündogan, no šokujúci triumf balkánskeho výberu zariadil v 85. minúte Eljif Elmas. Ešte predtým nepremenil obrovskú šancu striedajúci domáci útočník Timo Werner.

Nemci v kvalifikáciách o postup na MS prehrali prvýkrát po 20 rokoch, predtým naposledy ešte v roku 2001 podľahli Angličanom 1:5. V boji o svetové šampionáty odvtedy ťahali šnúru 35 súbojov bez prehry. A získali titul majstrov sveta v Brazílii 2014, striebro na MS 2002 a bronz na šampionátoch v rokoch 2006 a 2010. "Je to trpké sklamanie," začal na webe BBC Sport hodnotenie kouč Löw, pre ktorého to bol posledný kvalifikačný duel na nemeckej lavičke, keďže v lete 2021 po ME opustí výber Nemecka. "Nepôsobili sme čerstvo a robili chyby. Keď sme hrali rýchlo, boli sme nebezpeční, ale nenašli sme prostriedky na to, ako byť skutočne hroziví. Prehrať doma takýmto spôsobom je sklamanie," doplnil.

Nemci v stredu zaváhali po sedemnástich kvalifikačných triumfoch a klesli na 3. priečku tabuľky J-skupiny. Jej lídrom je deväťbodové Arménsko, druhé je šesťbodové Severné Macedónsko a až za nimi Nemecko tiež so šiestimi bodmi. Štvrté Rumunsko aj piaty Island doteraz získali po tri body. "Títo chlapci urobili celú našu krajinou hrdou, veď zdolali štvornásobných majstrov sveta a trojnásobných majstrov Európy. Ešte nikdy sme nezvíťazili nad výberom s takým množstvom titulov," vyhlásil spokojný kouč hostí Igor Angelovski a doplnil: "Teraz si musíme trochu oddýchnuť, pretože pred sebou máme ďalšie výzvy." Jeho tím sa predstaví aj na ME.