Články - 04.04.2021 20:43

Afričania cítia z covidových pravidiel silnú krivdu a diskrimináciu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hoci sa počas aktuálneho víkendu opäť o slovo prihlásili futbalové ligy, téma reprezentačná prestávka ešte chvíľu doznieva. O to viac na africkom kontinente, kde sa skončila kvalifikačná fáza Afrického pohára národov a skompletizoval sa zoznam účastníkov 24-členného turnaja, ktorý bude prebiehať na prelome januára a februára 2022. Chýbať na ňom bude Juhoafrická republika, Demokratická republika Kongo či Uganda, ktoré sa podľa papierových prognóz mali z postupu tešiť. Nahradia ich trpaslíci ako Komory či Gambia.

Na tom by ešte nič nemuselo byť. Je to šport a prekvapenia sa občas stávajú. Najväčším problémom národných tímov však boli odmietnuté reprezentačné pozvánky, a to nie samotnými hráčmi, ale klubmi. Nie všetci na ne doplatili vypadnutím, no v očiach Afričanov ide o silnú diskrimináciu. Množstvo európskych klubov sa rozhodlo, že v tomto rizikovom období svojho hráča do Afriky nepustí a FIFA im to bez okolkov schválila.

Senegal a Kamerun našťastie začali dobre

Nespokojný krik Ugandy či DR Kongo nie je až taký hlasný, ako keby vypadol niektorý z kontinentálnych gigantov. Senegalčania už pred samotnými marcovými zápasmi obvinili francúzske ligy z diskriminácie po ozname, že nepustia reprezentantov z konfederácie CAF. Odmietavo sa dlhšie tvárili aj kluby z iných súťaží. Niektoré nakoniec poľavili, no Senegal nastúpil na záverečné dve kolá i tak s veľmi oklieštenou zostavou. Chýbal Edouard Mendy (Chelsea), Kalidou Koulibaly (Neapol), Ismaila Sarr (Watford) či Krépin Diatta (Monako). Mužstvo v záverečných dvoch kolách remizovao s dvomi najslabšími celkami skupiny a výsledok 1:1 dokonca uhralo s výberom Eswatinského kráľovstva (po starom Svazijsko). Našťastie, z predošlých štyroch zápasov mal Senegal na konte plný počet bodov a jeho prvenstvo a postup už nemohlo byť ohrozené. Podobný príbeh napísal aj Kamerun, ktorý v marci utrpel svoju prvú kvalifikačnú prehru s Kapverdskými ostrovmi a doma si podelil po bode s Rwandou. Hráči v novembrovej kamerunskej zostave pritom mali podľa špecializovaného portálu Transfermarkt štvornásobnú hodnotu oproti tej oklieštenej, ktorá kvalifikáciu uzatvárala. Chýbal napríklad Harold Moukoudi (Saint-Étienne) alebo brankár André Onana (Ajax). Pre férovosť však treba napísať, že gólmana neškrtli cestovné obmedzenia, ale prebiehajúci trest za doping.

V užších kádroch sa hráči nahrádzajú ťažšie

Viaceré výbery v Afrike stavajú na svojom jednom či dvoch kľúčových hráčoch, ktorí musia v rozhodujúcich chvíľach zabrať. To rozhoduje o úspechu či neúspechu. Burundi má jediného futbalistu s hodnotou v miliónoch eur. Kapitán Saido Berahino však chýbal, tím len remizoval so Stredoafrickou republikou a v predposlednom kole bol tak jeho nepostupový osud spečatený. DR Kongo má takto hodnotných mužov zvyčajne v zostave viac, avšak nie počas problémového marcového termínu. Absencia Gaela Kakutu, Yannicka Bolasieho a Cédrica Bakambua už bola ťažko nahraditeľná a v rozhodujúcom zápase prišla prehra s Gabonom, ktorá znamenala umiestnenie na neuspokojivom treťom mieste. Mimochodom, Gabončania mali k dispozícii svoj klenot menom Pierre-Emerick Aubameyang. Ešte väčší hnev zavládol u rivala z Konga, ktorý dve kolá pred koncom držal postupovú miestenku. V tomto prípade konkrétne mená našincovi veľa nepovedia. Osem členov základnej zostavy však pôsobí v Európe a oslabený tím marcovému útoku Guinei-Bissau nedokázal vzdorovať.

Tešia sa niekoľkí trpaslíci

Logicky, keď na šampionát nepostúpi favorit, uvoľnilo sa automaticky miesto pre "menší" tím. Africký pohár národov 2021 (hraný v roku 2022) bude mať dvoch debutantov - Komory a Gambiu - 130. a 150. tím svetového poradia. Gambia, v kvalifikácii žrebovaná z výkonnostne najslabšieho piateho koša, senzačne opanovala spomenutú skupinu s Gabonom či DR Kongo, Komory sa nečakane zmestili v tabuľke svojej skupiny pred Keňu. Tretí raz vo svojej histórii si na tomto podujatí zahrá Rovníková Guinea a svoju zabudnutú futbalovú slávu z 50. až 70. rokov sa bude snažiť obnoviť aj Etiópia. Tá si však kvalifikačný skalp veľkého favorita nepripísala a hovoriť môže o šťastnom žrebe. Iným prípadom je Južný Sudán. Sporadický účastník vrcholného afrického podujatia vyradil Juhoafrickú republiku. Tá bude na Cup of Nations chýbať štvrtý raz za ostatných štrnásť rokov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora