Články - 10.04.2021 22:12

Fanatický zberateľ doplnil všetky nálepkové albumy od MS 1974

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/The Sun

Nejeden futbalový fanúšik aspoň na pár mesiacov prepadol zberateľskej mánii pri kompletizovaní samolepkového albumu Panini pred majstrovstvami sveta či Európy. Pokiaľ áno, určite vie, aké to dokáže byť návykové a ako veľmi desiatky zozbieraných obrázkov žerú čas aj peniaze. Ani to však neodradilo fanatika Simona Livermora z anglického Brightonu, ktorý sa pýši kompletne doplnenými všetkými šampionátovými albumami tohto výrobcu od MS 1974.

Úplne prvý raz sa pritom dal obrázok po obrázku vyskladať už počas šampionátu 1970 v Mexiku, no k tým sa už spätne prakticky dostať nedá. Tento zberateľ začal o štyri roky neskôr turnajom v Západnom Nemecku. Celkovo zaplatil cez 11 tisíc libier a o vzácne a staré nálepky viedol na trhu priam boj. "Lov je najzábavnejšou časťou tohto procesu. Vždy som si myslel, že sa tlačí rovnaký počet z každej kolekcie, ale prisahám, že to tak nie je," povedal denníku The Sun. Zberateľskú vášeň pritom v sebe objavil až v roku 1986. Až následne sa pustil do spätného plnenia starších albumov.

Samolepky vymieňal a skupoval naprieč celým svetom. Skúsenosti má s "vyjednávačmi" z Európy, Ameriky či Afriky. Vôbec najdrahší kúsok bola nálepka Diega Maradonu z roku 1982. Tú kúpil od amerického fanúšika za 90 libier. Otváranie balíčkov a následné lepenie do albumov mu pripomína detstvo a hoci má dnes už 25-ročnú dcéru, vďaka spomienkam na rôzne turnaje dokáže sám seba dojať na dlhé desiatky minút. "Na pocit, keď otvoríte balíček a dostanete svojho obľúbeného hráča, nikdy nie ste príliš starí," odkazuje.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora