Články - 18.04.2021 22:06

Nemecká trénerská rošáda potvrdená, začne národným mužstvom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Už nejaký čas bola avizovaná blížiaca sa veľká trénerská zmena na futbalových stoličkách v Nemecku, čakalo sa akurát na jej spúšťač. Už v pred vyše mesiacom vyhlásil Nemecký futbalový zväz, že tréner A-mužstva Joachim Löw má pred sebou posledný veľký turnaj a po letnom európskom šampionáte skončí pri národnom mužstve. Stane sa tak po dlhých takmer 15 rokoch a okamžite sa začalo špekulovať o tom, kto ho nahradí. V rovine rečí sa objavilo napríklad meno Jürgena Kloppa, no pravdepodobnejším variantom je posun Hansiho Flicka z Bayernu Mníchov k národnému tímu. Na veci sa dokonca zrejme už pracuje, keďže už päť kôl pred koncom nemeckej Bundesligy 56-ročný kouč prezradil, že na lavičke Bavorov končí.

Hans-Dieter Flick, ktorý v minulosti už pri nemeckej reprezentácii pôsobil ako asistent trénera či športový riaditeľ, má v Mníchove zmluvu platnú do leta 2022. Kontrakt však chce rozviazať už po konci tejto sezóny a zrejme na to má veľmi dobré dôvody. Sám o nich však nehovorí a novinárom akurát potvrdil, že tieto šepoty sú založené na skutočnosti: "Považoval som za dôležité, aby sa to tím dozvedel odo mňa osobne. Ľudom vo vedení som to povedal po našom vypadnutí z Ligy majstrov," Rozlúčiť by sa mal zodvihnutím trofeje pre ligového šampióna a potom sa poberie za ďalšími trénerskými výzvami.

Že by mal práve on po EURO 2021 nahradiť Joachima Löwa, dáva zmysel a stávkové kancelárie tomu prispôsobili aj svoje kurzy. Otázka teda stojí tak, kto bude novým koučom Bayernu Mníchov. Aj tu je jeden veľký favorit. Tridsaťtriročný Julian Nagelsmann už druhú sezónu potvrdzuje svoje kvality na lavičke Lipska, pred ktorým viedol Hoffenheim. Štandardne je ďalším očakávaným krokom pri takejto kariére posun do mníchovských radov, hoci to nemusí byť stopercentným pravidlom. Tuchel či Klopp sa z Dortmundu vydali do zahraničia a podobne na to šiel aj Ralph Hasenhüttl, Nagelsmannov predpredchodca na lavičke Lipska.

Či by mladý tréner dokázal v tíme plnom hviezd zavládnuť pevnou rukou, to je úvaha, ktorou sa momentálne rozhodne zaoberajú aj v Mníchove. Ako alternatívy sa podľa nemeckej tlače ponúkajú aj ďalší kvalitní bundesligoví tréneri ako Marco Rose z Mönchengladbachu, Oliver Glasner s Wolfsburgu či Addi Hütter z Frankfurtu. Roseho aktívna kariéra pritom bola prepojená s Lipskom, zatiaľ čo Hütter má vybudované dobré vzťahy v Red Bulle Salzburg. Pokiaľ by sme chceli špekulácie o veľkej rošáde rozšíriť, práve oni by mohli byť kandidátmi na uvoľnenú stoličku v RB Lipsko, ktoré zrejme tretí rok o sebe obsadí medailovú pozíciu v najvyššej súťaži.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora