Články - 22.05.2021 15:06

Prestížny Copa América môžu zrušiť. Problémy sú hneď dva

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalový juhoamerický šampionát bude mať obrovské problémy so samotným uskutočnením. Turnaj, ktorý má začať 13. júna, mal pôvodne dve dejiská, no obe avizujú, že budú s veľkými problémami vôbec skladať tím a hostenie podujatia sa javí ako priveľké sústo. Dôvodom jedného z nich sú politické nepokoje, druhého sužuje ďalšia vlna Covidu. Na protesty v Kolumbii promptne reagovala konfederácia CONMEBOL, ktorá krajinu ako organizátora vyškrtla. Argentínčania pôvodne prijali možnosť zastrešiť celý turnaj, avšak počty nakazených koronavírusom rapídne vzrástli, krajina sa stala v očiach mnohých susedov "červenou" a prerušená je momentálne aj domáca súťaž.

Necelý mesiac pred štartom šampionátu je vysoko nepravdepodobné, že by sa niekto chopil úlohy náhradného organizátora a skôr to vyzerá, že titul ostane pre tento rok neudelený. Posledným šampiónom Copa América je Brazília, ktorá v roku 2019 vo finále na domácej pôde zdolala prekvapenie turnaja z Peru. Argentína brala bronz, Čile bolo štvrté. Aktuálne sprísnené opatrenia na argentínskom území majú trvať do konca mája a potom sa rozhodne, čo ďalej. Záležať samozrejme bude na prípadnom zlepšení situácie. Do úvahy medzitým nepripadá ani druhý potenciálne domáci tím. Kolumbia mala turnaj hostiť po dvadsiatich rokoch, ale v apríli prezident Iván Duque predstavil kontroverznú daňovú reformu, ktorá výrazne zvýšila dane na základné potraviny, služby či benzín. Vysvetlil to pandémiou, no dostal tým do ulíc nespokojné davy.

Hoci svoj návrh medzičasom stiahol, rozvášnený dav neupokojil a protesty v uliciach Bogoty, Medellínu či Cali naďalej pretrvávajú. CONMEBOL tak zisťuje, či pripadá do úvahy aj náhradný hostiteľ, no času je pramálo. Zabezpečiť by pritom bolo treba bezpečné podmienky s minimálnym kontaktom medzi futbalistami a verejnosťou či fanúšikmi. Hoci by sme v Južnej Amerike našli veľa spôsobilých štadiónov a väčšina líg bude mať od prvého júnového víkendu prestávku, príprava celého šampionátu vrátane finále za tri týždne by bola obrovskou výzvou aj pre najkomplexnejšie organizačné výbery na svete.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora