Články - 23.06.2021 09:07

Nóri nakoniec MS v Katare bojkotovať nebudú a zabojujú o účasť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Nórske futbalové mužstvo otvorilo kvalifikáciu majstrovstiev sveta 2022 v protestných tričkách proti jeho hostiteľovi. Z úvodných troch kôl získalo šesť bodov, zdolalo Čiernu Horu a Gibraltár, no podľahlo Turkom. Následne tím okolo hviezdneho Erlinga Haalanda naznačoval, že by mohol celé MS odbojkotovať a nebude hrať v krajine, v ktorej sú utláčané základné ľudské práva. Podľa britských zdrojov, pri výstavbe futbalových stánkov prišlo o život približne 6 500 robotníkov. Realita je však taká, že na MS hrať chcú a spravia maximum pre to, aby sa na záverečný turnaj dostali.

Nórsko hralo na kontinentálnom alebo svetovom šampionáte iba štyrikrát, naposledy na EURO 2000. Súčasťou vtedajšej zostavy bol Thomas Myhre, Henning Berg, Tore André Fló, John Arne Riise, John Carew alebo Ole Gunnar Solskjær. Z troch skupinových zápasov malo bilanciu 1-1-1. Neúčasť na ME 2021 je pre mnohých sklamaním a katarský turnaj je šancou na reparát. V zostave je opäť niekoľko zaujímavých mien, môže ísť len o štvrté nórske majstrovstvá sveta a hlasovanie tímu rozhodlo, že bojkot sa konať nebude.

Hovoriť o ceste do Kataru je však stále predčasné. Tri stratené body za prehru s Tureckom môžu chýbať a v hre sú ešte Holanďania, Čiernohorci, Lotyši a Gibraltár. Priamo na MS pritom postupuje len víťaz tohto šesťčlenného zoskupenia a druhý celok ide to baráže. Pre porovnanie, pred štyrmi rokmi Nóri obsadili v kvalifikačnej skupine až štvrté miesto za Nemeckom, Severným Írskom a Českou republikou.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora