Články - 24.06.2021 21:23

Ronaldo dorovnal Daeia. Skutočný strelecký rekord však je z Kanady

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Napriek dramatickým stredajším okolnostiam, portugalské mužstvo ostalo na EURO 2020 v hre. Cristiano Ronaldo pritom do francúzskej siete zaznamenal svoj 109. reprezentačný gól a dorovnal tak historického reprezentačného rekordéra Aliho Daeia. Iránčan síce potreboval odohrať menej duelov, no v prípade Portugalčana je zrejmé, že ďalšie góly prídu. Aspoň tak sa píše, no matematicky je realita niekde inde. Reč pritom nie je o prapodivných počtoch Pelého, ktorý sa odmietal zmieriť s prepadom v historickej streleckej štatistike.

Najviac reprezentačných gólov v histórii futbalu nastrieľala Kanaďanka Christine Sinclairová, a to 186. Vo svojich 38 rokoch je pritom stále aktívna a štarty zbiera v pozícii kapitánky amerického Portlandu aj národného družstva. Jej primárnym postom je ofenzívna záložníčka, ale vycibrený čuch na góly kopí aj jej vystúpenia na hrote útoku. Celú svoju profesionálnu kariéru pritom trávila v Severnej Amerike a na európskom kontinente sa preto o nej píše relatívne málo. Pôsobí však v National Women's Soccer League, ktorá má povesť jednej z najkvalitnejších ženských súťaží.

Sinclairová hrala na piatich majstrovstvách sveta a dvoch olympiádach. V krajine javorového listu dokonca dostala ocenenie najlepšej futbalistky všetkých čias. Kanaďanky pritom pri svojich šampionátových kvalifikáciách zvyknú zaznamenať aj víťazstvo viac ako desaťgólovým rozdielom. To skúsenej strelkyni pomáha k značnému obohacovaniu svojich čísel. Najaktuálnejší gól strelila pri víťazstve 11:0 nad Svätým Krištofom a Nevisom.

Medzi Ronaldom a Sinclairovou pritom nie je vzduchoprázdno. Dnes už neaktívna Američanka Abby Wambachová má na konte 184 gólov, jej krajanka Mia Hammová 158, Nemka Brigit Prinzová 128 a Škótka Julie Fleetingová 116. Svojím 109. reprezentačným gólom zároveň Cristiano Ronaldo dorovnal ikonickú Brazílčanku Martu, ktorá rovnako ako Sinclairová, skórovala na piatich rôznych svetových šampionátoch.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora