Články - 18.07.2021 09:42

Čudný nápad Saudskej Arábie. MS chce spoluorganizovať s Talianmi

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Hostiteľ futbalových majstrovstiev sveta 2030 ešte nie je známy, no veľké odhodlanie hlási Saudská Arábia. Tá sa síce v histórii krajiny na záverečný turnaj prebojovala len päťkrát, ale finančné možnosti má dostatočné na to, aby pripravila luxusné podmienky pre národné mužstvá a aby sa hralo na moderných štadiónoch. V tom čase už navyše bude existovať aj katarský precedens so zvládaním vysokých teplôt. Háčik je však v počte mužstiev a teda aj zápasov.

FIFA by totiž chcela od roku 2026 turnaj rozšíriť na 48 tímov a hrať by sa teda malo minimálne vo dvoch krajinách. Saudskoarabský futbalový zväz sa obrátil na veľmi nečakaného spojenca - Taliansko. Prvotne sa pritom očakávalo spojenie síl s Marokom alebo Egyptom, no konanie šampionátu na dvoch kontinentoch, naviac na pôde futbalovej veľmoci, je plán, ktorý rozhodne zaujal. Veľkými protikandidátmi pritom má byť Veľká Británia s Írskom a Španielsko s Portugalskom.

Zrejmé nie je ani to, ako má byť vyriešená vzdialenosť takmer štyritisíc kilometrov medzi Apeninským a Arabským polostrovom. Je to však porovnateľná vzdialenosť ako medzi Londýnom a Baku, čo boli dve z dejísk nedávno skončeného Eura. Podobná situácia navyše nastane aj v roku 2026. Rovnaká vzdialenosť je medzi Edmontonom a Mexicom City, čiže najsevernejším a najjužnejším dejiskom kanadsko-americko-mexického turnaja.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora