Články - 19.07.2021 20:06

Chceli z toho vlastný biznis. Stewardi zatknutí za nelegálne vpúšťanie do Wembley

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Nepekné škandalózne dozvuky má nedávny európsky šampionát smerom k usporiadateľskej službe. Že Angličania odohrali väčšinu turnajových zápasov doma a boli tým výrazne zvýhodnení, sa písalo veľa. Tešili sa však z toho aj niektorí členovia bezpečnostno-organizačných štruktúr. Dvaja z nich boli obvinení a zatknutí za nelegálny biznis so vstupenkami, keď plánovali svojvoľne rozhodovať o úzkej skupinke priaznivcov, ktorých pustia na Wembley. Nie je pritom vylúčené, že podobne podnikavých usporiadateľov bolo viac.

Jeden takýto vstup stál 4500 libier a zohnať sa dal cez dve pofidérne facebookové stránky. Premyslené to chlapci mali. Náramok a usporiadateľskú vestu by platiacemu fanúšikovi odovzdali pár hodín pred úvodným výkopom finále pri vchode, ktorý sami strážili. Potom by už len verili, že na nich nik nepríde. Na inzerát sa však prihlásil redaktor denníka The Sun a keď pochopil, že usporiadatelia svoj podvod myslia vážne, zalarmoval políciu. S vidinou zisku takto porušili akékoľvek bezpečnostné pravidlá a na štadión mohli vpustiť akéhokoľvek narušiteľa či dokonca teroristu.


Záver duelu sa usporiadateľom totálne vymkol z rúk a na štadión sa dostali stovky ľudí bez lístka

Pri plate približne 10 eur na hodinu sa zamestnancom málilo a prišli tak s nápadom, ako si svoj zisk násobne zvýšiť. Po reakcii na inzerát dostal novinár presné pokyny o tom, kde a ako k predaniu vesty a náramku dôjde. Zároveň doplnili zopár tipov, ako zvládnuť prípadnú legitimizáciu priamo v priestoroch Wembley. "Kontroly nie sú také prísne, ako si myslíte. Keď dostanete náramok a vestu, pustia vás kdekoľvek na tribúnu či do útrob. Na toaletách si ich potom vyzlečiete a sadnete si, kde sa bude dať," písalo sa v správe.

V tomto konkrétnom prípade sa však ku dohodnutému supermarketu namiesto kupcu dostavili príslušníci polície. Pokiaľ však bol nelegálny vstup na štadión takýto jednoduchý, možno len špekulovať, koľkým usporiadateľom mohol podobný biznis vyjsť a namiesto novinára narazili na skutočného záujemcu o návštevu futbalového zápasu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora