Články - 26.08.2021 10:39

Slovensko za Poľskom, Iránom či Senegalom. September to môže zlepšiť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Slovenská futbalová reprezentácia vo svojich najaktuálnejších piatich dueloch strelila len tri góly a inkasovala osemkrát. Z tohto obdobia je pritom jediné víťazstvo a ak sa vrátime do zoznamu najaktuálnejších výsledkov trochu hlbšie, nájdeme tam nelichotivé remízy s Maltou či Cyprom. Aj to sú dôvody, prečo nám patrí v aktuálnom svetovom rebríčku FIFA až 38. miesto. Svojho času sme pritom boli štrnásti, no v minulosti sme aj už uzatvárali elitnú päťdesiatku renkingu. Možnosť trochu zlepšiť svoje postavenie príde už na začiatku septembra, kedy tím Štefana Tarkoviča pokračuje v kvalifikácii MS 2022. Čeliť mu bude Slovinsko, Chorvátsko a Cyprus.

Spomedzi európskych krajín sa tesne nad nami nachádza Maďarsko, ktoré na domácich ME zanechalo výborný dojem, hoci náš tím ho v kvalifikácii zdolal v oboch stretnutiach. Ešte o čosi vyššie je Poľsko, ktoré sme na kontinentálnom šampionáte v skupine zdolali a Ukrajina, s ktorou máme z ostatných piatich meraní síl bilanciu 2-1-2 a v najaktuálnejšom súboji sme ju v Lige národov zdolali rozdielom troch gólov. Z exotických a menej známych výberov je pred nami Senegal, Peru, Irán, Tunisko či Maroko, s ktorými Slováci nemajú možnosť pravidelnej konfrontácie. Na špici tohto rebríčka je tím Belgicka, za ktorým sa radí Brazília, Francúzsko a Anglicko. Čerství majstri Európy z Talianska sú piati, juhoamerický šampión Argentína je na šiestom mieste.

Pre najbližšie duely sa musia Slováci zaobísť bez viacerých zranených hráčov. Absentuje Martin Dúbravka, Tomáš Hubočan a Ján Greguš, len medzi náhradníkmi je László Bénes, Albert Rusnák či v Poľsku žiariaci Róbert Pich. "Zmienení hráči nie sú zdravotne v poriadku. Čakajú nás tri ťažké zápasy, môžu ich odohrať len zdraví a maximálne pripravení futbalisti. Greguš aj Hubočan sú stále hráči širšieho kádra reprezentácie, na tom sa nič nemení," vysvetlil tréner Štefan Tarkovič. Cez poľskú Ekstraklasu sa pritom do nominácie dostal gólman František Plach, naturalizovaný Argentínčan z radov ŠK Slovan Vernon de Marco či čerstvá posila španielskeho Ovieda Erik Jirka. Čo sa týka trojice našich septembrových súperov, Slovincom patrí vo FIFA renkingu 66. miesto, Chorváti sú na 18. priečke a Cyprus je na pozícii číslo 99.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora