Články - 09.09.2021 12:51

FIFA sa bude zaoberať Wengerovým návrhom o častejších MS

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Ikonický bývalý tréner Arséne Wenger prednedávnom predstavil futbalovému svetu niekoľko svojich nápadov, z ktorých najviac zaujala transformácia majstrovstiev sveta. Tie by sa podľa neho mali konať každé dva roky a výraznou úpravou by prešiel aj kvalifikačný cyklus. Šéf oddelenia pre rozvoj vo FIFA chce zhutniť kalendár medzištátnych zápasov a vrchol v podobe európskeho alebo svetového šampionátu by nastal každý rok. Väčšina ľudí z tohto prostredia je však zatiaľ proti jeho nápadu. Hoci Francúz vo výsledku počíta s nižším počtom kvalifikačných zápasov a asociačných termínov, častejšie majstrovstvá môžu stratiť svoju hodnotu.

Wenger vychádza z predpokladu, že fanúšikovia chcú radšej dôležitejšie zápasy s jednoduchším turnajovým systémom. Do praxe by to rád uviedol od roku 2028. Jedným z najotvorenejších odporcov tohto projektu je Gareth Southgate. "Neviem, ako naša generácia zareaguje na majstrovstvá sveta každé dva roky. Kalendár je potrebné upratať, ale nemôžeme doň pridávať ďalšie veci. Vo všeobecnosti súhlasím s konceptom zápasov vyššej kvality, ale je tu veľa ďalších vecí, ktoré je potrebné zvážiť," reagoval tréner anglickej reprezentácie na túto tému. Opatrne sa k nápadu stavia aj Aleksander Čeferin, prezident UEFA. Tvrdí, že častejšie EURO by znížilo jeho vzácnosť a aj hodnotu. "Povedie k väčšej experimentácii, menšej legitimite a bohužiaľ to zriedi samotné majstrovstvá sveta," okomentoval myšlienku.

FIFA si vzala čas na premyslenie a jej prezident Gianni Infantino sľúbil verdikt do konca aktuálneho kalendárneho roka. Potrebe skresať počet "bezvýznamných" zápasov rozumie a s Arsénom Wengerom v tomto súhlasí. "Potrebujeme systém, ktorý je jednoduchý a jasný. Treba, aby mu každý rozumel a aby jednoznačne definoval, kedy sa konajú medzištátne zápasy a kedy zápasy klubovej scény," vysvetlil snahu o zmenu. Sám však pripúšťa, že väčšina fanúšikov je momentálne za zachovanie súčasného modelu. Prostredníctvom svojich stanovísk to už vyhlásili fanúšikovské organizácie zo šiestich konfederácií.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora