Články - 24.09.2021 19:22

Na ženských futbalových ME sa hrá o väčší balík, rozhodla UEFA

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Európsky futbalový šampionát žien bude finančne o čosi zaujímavejší a kontinentálne šampiónky si na svoje účty rozdelia sumu 16 miliónov eur. Ide o zdvojnásobenie doterajších prémií a naprázdno rozhodne nevyjdú ani kluby, ktorých hráčky sa na turnaji predstavia. Pre tie je vyhradený balík 4,5 milióna eur. Premiérovo sa s týmto bankom bude hrať už EURO 2022, ktorého dejiskom je Anglicko. Slovenské futbalistky v boji oň úspešné neboli a vo svojej skupine zaostali za prvým Švédskom a druhým Islandom. Druhá, barážová priečka, im pritom ušla o deväť bodov.

Na majstrovstvách nebudú chýbať výbery Španielska a Holandska, ktoré sa spoločne so Švédkami a domácimi Angličankami radia do najlepšej desiatky aktuálneho svetového poradia. Titul spred štyroch rokov pritom obhajuje holandské družstvo, ktoré vo finále vyhralo nad Dánkami. Tie boli príjemným prekvapením podujatia, keďže v skupinovej fáze sa ocitli ako tím z tretieho koša. Zápasy vo Wembley, Old Trafford, St. Mary's Stadium či v centre akadémie Manchestru City sa pôvodne mali hrať už v júli. Pre pandémiu si však šestnásť tímov muselo počkať rok a ich zápolenie začína až 6. júla 2022.

Napriek zvýšeným prémiám pre majsterky Európy, téma nerovnocennosti medzi mužmi a ženami ostáva živá. Mužské EURO 2020 pracovalo s 371-miliónovým balíkom a ďalších dvesto miliónov si rozdelili kluby, ktoré svojich hráčov na turnaj pustili a mali tak nárok na kompenzácie. Zvýšených 16 miliónov eur pre ženy sa v tomto smere javí ako "zopár drobných". Najmä americké futbalistky boli na čele iniciatívy, ktorá chcela vyrovnať mužské a ženské bonusy. Argumentovali pritom lepšími dosiahnutými umiestneniami ako mužskí kolegovia. Sú aktuálnymi svetovými šampiónkami, kým muži na najaktuálnejšie MS ani nepostúpili. V podobnej pozícii sú napríklad aj deväťnásobné šampionátové medailistky Švédky.