Články - 21.10.2021 11:27

Roky googlil informácie pre reprezentáciu, získal tým flek v realizačnom tíme

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Futbalová reprezentácia El Salvádoru má svojho historicky prvého profesionálneho skauta. Cesta, akou prišiel k tejto práci, je pritom úsmevná a inšpiratívna zároveň. Roky totiž brázdil internet v snahe čo najviac pomôcť národnému tímu a zisťoval najrôznejšie informácie. 36-ročný oddaný fanúšik Hugo Alvárado trávil pred asociačnými termínmi dlhé hodiny dobrovoľníckou činnosťou v snahe vypátrať schopných a využiteľných hráčov, ktorí by mohli zapadnúť do zostavy tohto stredoamerického výberu. Ten má na konte tri medailové umiestnenia na kontinentálnom šampionáte a dve účasti na MS. Aktuálnejšia z nich je ešte z roku 1982.

Od roku 2010 vymenila táto reprezentácia jedenástich trénerov. Spokojnosť s výsledkami teda rozhodne nepanuje a opisovaný nadšenec sa snažil byť maximálne nápomocný. Začínal vyhľadávaním hesiel ako "futbalista so salvádorskou matkou", čím vytipoval niekoľkých Američanov alebo Juhoameričanov, ktorí by mohli byť naturalizovaní a doplnili by kvalitu na konkrétnom salvádorskom poste. "Vždy, keď som našiel fotografiu futbalistu s hispánskym alebo latino výzorom, otvoril som si ho a hľadal som jeho meno. Niekedy som narazil na článok, ktorý opísal pôvod jeho rodičov, inokedy som sa s ním spojil na sociálnej sieti a spýtal som sa ho na pôvod. Jedným z mojich najväčších úlovkov je Steve Purdy, ktorý hrával za Mníchov 1860," hrdo opísal pre BBC.


V tretej fáze kvalifikácie MS patrí Salvadoru nepostupové siedme miesto osemčlennej skupiny

V úvode kvalifikačného cyklu bojov o MS 2022 je súčasťou zostavy až osem "objavov" Alvárada. Povedať sa teda dá, že je dlhodobým a úspešným skautom pre národný tím El Salvádoru, no jeho dobrovoľnícka pozícia sa mení na platenú funkciu. Sám pritom hovorí, že nejde o žiadnych utečencov a obvinenia z odmietania reprezentácie Salvadoru od fanúšikov sú neférové. Štruktúra miestnych futbalových líg je však značne rozbitá a títo chlapi mali lepšie futbalové aj životné podmienky za hranicami. "Keď som s nimi hovoril, zistil som, že sú otvorení tejto možnosti. Pre mňa je to vždy ako výhra jackpotu," povedal skaut, ktorý sám v detstve s rodinou z tejto krajiny emigroval a žije v americkej Kalifornii.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora