Články - 22.10.2021 09:42

Bojkot futbalových MS pre dvojročný cyklus nehrozí, tvrdí Infantino

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Divoký nápad s usporiadaním futbalových majstrovstiev sveta každé dva roky sa stretol s rozporuplnými reakciami a viaceré federácie vyjadrili svoj rázny nesúhlas. Hovorilo sa dokonca o tom, že by niektoré výbery šampionát pod hlavičkou FIFA vynechávali alebo by sa ho zúčastňovali nepravidelne. Najráznejšie "nie" vyslovili Dáni, viaceré hráčske osobnosti a aj Medzinárodný olympijský výbor. Na stredu Medzinárodná futbalová federácia zvolala kongres, no podľa jej šéfa Gianniho Infantina vyhrážky bojkotom témou neboli. Viedol sa síce dialóg o pomerne horúcej téme, avšak mal veľmi konštruktívnu podobu a na najbližšom mítingu v decembri má byť schválený konsenzus.

Dvojročný šampionátový cyklus odmietalo napríklad 55 členov UEFA. Infantino priznal, že s priveľkou vášňou a nadšením odprezentoval nápad, pri ktorom nezvážil jeho kontroverznosť. "Dostalo sa nám oprávnenej kritiky, ale aj podporných komentárov. Pre každého je dôležité, aby bol jeho názor vypočutý, ale bojkoty nie sú témou dňa. Som presvedčený, že 20. decembra prijmeme spoločné riešenie," povedal vo svojom tlačovom vyhlásení s tým, že je otvorený rôznym možnostiam, teda aj predpokladu, že jeho majstrovstvá sveta raz za dva roky budú zmietnuté zo stola. Zároveň však tvrdí, že má zmysel diskutovať o tom.

Infantino či veľký podporovateľ myšlienky Arséne Wenger argumentujú tým, že futbal v súčasnej podobe je neudržateľný a potrebuje reformu z finančných, marketingových, popularizačných aj globálnych dôvodov. "Rozumiem, že pre niektorých ľudí je náročné prijímať zmeny. Sme tu v dobrej viere s chuťou pracovať na zlepšovaní futbalu," hovorí švajčiarsko-taliansky funkcionár na čele FIFA. Podľa neho patrí minulosti aj hostenie šampionátu jednou krajinou: "Vieme priniesť radosť, jednotu a nové pracovné miesta do viacerých krajín bez toho, aby sme jednu priviedli na hranicu bankrotu,"