Články - 14.11.2021 12:16

Keňa rozpustila futbalový zväz, FIFA reaguje kriticky

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Znieť to môže radikálne, ale logický základ to určite má. Kenská vláda pred časom vynaložila isté finančne prostriedky na zlepšenie športu v krajine, predovšetkým futbalu. Ten sa však zmieta v početných korupčných podozreniach a popri nich sa kompetentným nedarilo vysvetliť, ako dané peniaze minuli. Reakcia bola nekompromisná a miestna futbalová federácia bola rozpustená. Oznámila to ministerka športu v Keni a futbal je momentálne bez svojej strešnej národnej organizácie.

Vláda pôvodne viedla vlastné vyšetrovanie, ktorého výsledkom boli zistenia, že dotácie "pretiekli" niekoľkými pofidérnymi kanálmi. Vec odovzdala do rúk polície a očakávať možno prísne tresty. Najvyššie postavený futbalový funkcionár Nick Mwendwa už bol zatknutý a nasledovať by mali ďalší. Deje sa tak v čase, kedy vrcholí kvalifikačný cyklus na budúcoročný šampionát, no Keňania sú bez šance na postup od októbra. Ich skupinu vyhralo suverénne Mali, ktoré tak postupuje do záverečnej kvalifikačnej fázy na africkom kontinente.

Futbalu dočasne šéfujú poverení úradníci a už naplánované zápasy či podujatia by tým dotknuté byť nemali. To sa však vôbec nemusí páčiť FIFA, ktorá zakazuje vládne zásahy do futbalu a krajinu môže vylúčiť z medzinárodných súťaží. Kompetentní sa pritom nedávno boli sami v Keni pozrieť a skúmali finančné aktivity zatknutého Mwendwu, ktorý je v kresle od roku 2016. Vážne problémy zistené neboli a prezident trvá na tom, že nebol z ničoho obvinený. Vláda sa ho vraj snaží nelegálne odstrániť z funkcie.

"Chceli by sme zdôrazniť, že všetky futbalové federácie, vrátane FKF, musia svoje záležitosti riadiť nezávisle a bez neprimeraného vplyvu tretích strán. Máme za to, že vymenovanie správnej rady namiesto zvolených funkcionárov je v rozpore s týmito princípmi," reagovala FIFA na dianie na východe Afriky. Vláda navyše na dva týždne pozastavila tri najvyššie domáce súťaže na mužskej aj ženskej úrovni. Vysvetľuje to zabezpečením regulácie všetkých futbalových aktivít v krajine.