Články - 17.11.2021 18:51

Katarčania dokončili štadióny. Popierajú však počty mŕtvych

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

Všetky stoja, môže sa hrať! Katar hrdo oznámil, že futbalové stánky pre Majstrovstvá sveta 2022 sú dokončené a 373 dní pred štartom turnaja sa bude dolaďovať administratíva či formality. Osem stánkov je úplne nových alebo prešlo citeľnou rekonštrukciou, pričom medzi 21. novembrom a 18. decembrom zažijú ostrú premiéru. V 28 dňoch nahustený turnaj stále vyvoláva u mnohých veľké kontroverzie. Tou najväčšou sú správy, ktoré priniesol britský denník The Guardian. Podľa neho pri výstavbe boli zotročovaní migranti z chudobnejších krajín a približne 6 500 ľudí malo prísť o život. Katar tieto informácie rázne popiera. Úmrtia pri výstavbe síce priznáva, ale boli len tri.

Klenotom medzi štadiónmi je Lusail Iconic Stadium s kapacitou 80-tisíc miest. Hrať sa na ňom budú vybrané zápasy skupín C, D, G a H, po jednom osemfinálovom, štvrťfinálovom a semifinálovom zápase a aj duel, ktorý určí svetového šampióna. Nachádza sa v meste Lusail, približne 20 kilometrov od hlavného mesta Doha. Veľký komplex zahŕňa všetko, čo sa v moderných štadiónoch nachádzať môže, vrátane kaviarní, obchodov či dokonca vzdelávacích zariadení a polikliniky. Veľmi nezaostáva ani 60-tisícový Al Bayt Stadium, na ktorom Katar odohrá otvárací zápas a pozornosť upútal aj extravagantný štadión Al Wakrah, dielo svetoznámej Zahy Hadid, ktoré si v istých kruhoch pre svoj vzhľad získalo prívlastok "vagínový štadión".

Otázniky však naďalej bude vyvolávať spôsob, akým boli tieto štadióny stavané. Z Kataru sa cez médiá dostali viaceré citáty robotníkov. Mnohí z nich sa podieľali na viacerých stavbách na Arabskom polostrove, pričom motiváciou boli peniaze. Približne 470 eur mesačne sa ako zlatá baňa nejaví, no pre cudzincov z chudobnejších regiónov je to násobne vyšší plat ako by si vedeli zabezpečiť vo vlasti. Ako tvrdia, plat dostávajú včas a jedlo aj ubytovanie im je kompletne platené. Nútená práca "Khefala" je podľa katarských autorít minulosťou a aj vplyvom rôznych organizácií sa prijali pracovné podmienky, ktoré by boli adaptabilné aj v Európe či Amerike. Tieto organizácie však tvrdia, že "novinky" Katarčania aplikovali len pre pár projektov, ktoré sú najviac na očiach a posun k lepšiemu je zatiaľ nedostatočný.