Články - 19.11.2021 12:21

Nezvyčajné obvinenie Jordánska. Iránkam vraj chytal chlap

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Poriadne bizarnú a tiahlu dohru má septembrový ženský futbalový zápas medzi Iránom a Jordánskom. Iránčanky v dôležitom zápase svoje súperky zdolali po penaltovom rozstrele a postúpili na budúcoročný Ázijský pohár. Zdolané družstvo sa po konci obrátilo na príslušné orgány s vážnym obvinením. V iránskej bráne vraj mal stáť muž a dokonca nemusel byť jediným chlapom, ktorý sa v zápase objavil. Iránky totiž z náboženských dôvodov majú dovolené okrem dresu zahaliť aj svoje ruky a vlasy. To teoreticky dáva možnosť zamaskovať do tímu nedovolenú posilu. Je však ťažko predstaviteľné, že v 21. storočí by niečo podobné prešlo bez povšimnutia FIFA či AFC, navyše dlhodobo.

"Vzhľadom k predloženým dôkazom a dôležitosti turnaja, vyzývame AFC, aby spustila transparentné a jednoznačné prešetrenie panelom nezávislých lekárskych expertov," píše vo svojej žiadosti Jordánsky futbalový zväz. Iránky tvrdia, že ide len o hlúpe výhovorky zdolaného tímu, ktorý sa nevie zmieriť s vypadnutím. Reagovala aj obvinená gólmanka Zohreh Koudaeiová, ktorú spochybňovanie pohlavia uráža a ponižuje. S podobným výsmechom sa navyše nestretla prvý raz, bola tak šikanovaná a od profesionálneho tímu to považuje za neprípustné. Podať chce trestné oznámenie, ktorého dôsledkom má byť verejné ospravedlnenie Jordánčaniek aj zaplatenie ujmy.

Obvinenie z falošného pohlavia navyše spustilo na sociálnych sieťach sériu ďalších posmeškov a pochybností. Sociálne siete zaplavili rôzne fotografie brankárky, ktorej stavbu tela by nejeden chlap mohol závidieť a diskutéri upozorňujú aj na konkrétne snímky, na ktorých nemá pôsobiť vôbec žensky. Či už prešetrenie sporu dopadne akokoľvek, jeden z národných tímov čakajú nepríjemné následky. Zaujímavé boli navyše aj samotné okolnosti, za ktorých sa o postupujúcom na ženský Ázijský pohár rozhodovalo. V prvom skupinovom zápase totiž Irán aj Jordánsko vyhrali nad Bangladéšom zhodne 5:0. Keď sa medzi nimi v zápase zrodila bezgólová remíza, jedného postupujúceho muselo určiť predĺženie a penalty. V nich Koudaeiová zneškodnila dva pokusy.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora