Články - 21.11.2021 20:09

Najdlhšie slúžiaci reprezentačný tréner prišiel o prácu

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Uruguaj sa mohol pýšiť faktom, že na svojej lavičke mal najdlhšie slúžiaceho reprezentačného trénera na svete. Potom však prišla veľmi nevydarená kvalifikácia majstrovstiev sveta 2022, ktorej dôsledkom bola neúčasť Uruguajčanov na vrcholnom podujatí a pätnásť rokov trvajúca spolupráca bola ukončená. Óscar Tábarez sa národného tímu ujal ešte v marci 2006 a vo funkcii tak bol dlhšie ako Nemec Joachim Löw, ktorý bol do funkcie uvedený v nasledujúce leto. Juhoamerický gigant si z ostatných piatich majstrovstiev sveta zahral na štyroch. Dvakrát postúpil do štvrťfinále, raz dokonca medzi najlepšiu štvoricu.

Lenže v bojoch o Katar sa mužstvo zaradilo medzi slabšiu polovičku tímov CONMEBOL-u. Zo štrnástich zápasov vyhralo len štyri a predčasne tak stratilo šancu priamo sa kvalifikovať na MS. Na svetovom šampionáte tak môže chýbať len druhý raz v aktuálnom miléniu, čo je v očiach domácej federácie neospravedlniteľné. Nového kouča tak bude hneď v úvode pôsobenia čakať náročná úloha v podobe záchrany kvalifikačného cyklu, postupu do medzikontinentálnej baráže a z nej predsa medzi najlepších 32 tímov sveta. 74-ročný Tábarez na to však bude hľadieť len z tribúny.

Doteraz bol najdlhšie slúžiacim trénerom niektorého z reprezentačných mužstiev a v historickej štatistike bol šiestym najdlhšie slúžiacim koučom pri reprezentácii. Tomuto poradiu kraľuje Argentínčan Guillermo Stábile, ktorý domáci výber viedol medzi 30. a 50. rokmi nepretržite 18 rokov a 10 mesiacov. Medzi momentálne pôsobiacimi trénermi sa do čela posunuli dvaja tréneri menej ambicióznych reprezentácií. Andorra ani Luxembursko trénera nemenili už viac ako jedenásť rokov. Po nich nasleduje deväť rokov slúžiaci Didier Deschamps z Francúzska.