Články - 29.11.2021 18:03

Polčasový koncert a drahšie reklamy? Futbal môže mať dlhšie prestávky

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

IFAB je futbalovou organizáciou, ktorá sa väčšinu roka drží v úzadí, no práve to je inštitúcia, v ktorej sa formujú a prerokovávajú rôzne zmeny pravidiel. Okrem športovej stránky veci, čoho výsledkom bolo napríklad zavedenie piatich striedaní, rieši aj záležitosti marketingové. Z druhého súdka je pripravovaný návrh na predĺženie futbalovej prestávky. Tá by namiesto štvrťhodinového trvania mohla mať až 25 minút. Nápad prišiel z Južnej Ameriky, kde dokonca v plánoch idú ďalej a zvažujú, ako viac času využiť. Po vzore amerického futbalu si vedia predstaviť krátky koncert alebo umelecké vystúpenie.

Argumenty sú najmä ekonomického charakteru. Komerčné prestávky v NFL vedia zarobiť čiastku presahujúcu 5 miliónov dolárov, čo je suma, akú by si nejeden klub vedel predstaviť vo svojej kase. Bežný ligový zápas v konfederácii CONMEBOL síce nedosiahne marketingový a mediálny záujem na úrovni Super Bowlu, no priestor na kreatívne využitie dlhšej polčasovej prestávky rozhodne vznikne. Vo futbalovom prostredí pritom nejde o úplnú novinku. V roku 2009 sa na kongrese FIFA rokovalo o dvadsaťminútovej polčasovej prestávke, no nápad sa vtedy s veľkým pochopením nestretol.

Projekt by tentoraz mohol byť prepracovanejší s vedomím, že navrhovatelia chcú prestoj medzi dvomi dejstvami takmer zdvojnásobiť. Otázne je najmä to, akú silu bude mať reč čísel a vidina peňazí. Čo sa týka akéhosi "zatraktívnenia" zápasov, fanúšikovia sa chcú baviť najmä futbalov. Pre spev či tanec by si zašli na koncert alebo do divadla. Idea s dlhšou prestávkou sa nepáči ani zdravotníkom, ktorí upozorňujú, že dlhšia prestávka povedie k väčšiemu vychladnutiu športovcov. Tým sa zvýši pravdepodobnosť zranenia.