Články - 01.12.2021 12:09

Senzácia vo Švédsku sa nekonala

Huste Autor: Huste | Zdroj: Simona Škulaviková

Ženská slovenská futbalová reprezentácia odohrala na štadióne Elda vo švédskom Malmö svoj piaty kvalifikačný zápas MS 2023. Pred domácim publikom potvrdili Švédky pozíciu favorita a slovenské reprezentantky zdolali výsledkom 3:0. V posledných piatich zápasoch nenašli žiadneho premožiteľa a s plným bodovým kontom si držia vedúcu pozíciu v tabuľke.

Hoci švédske reprezentantky označili náš tím za nízkoúrovňového súpera, na domácej pôde v Senci, dokázali Slovenky prekvapiť. V septembrovom zápase, ktorý napokon skončil sympatickým výsledkom 0:1, potrápili Gerhardsonnove zverenkyne, ktoré mali problém preniknúť cez našu defenzívu do šestnástky. V odvetnom zápase však potvrdili pozíciu svetovej špičky a skvelou kombinačnou hrou si pripísali ďalšie tri body.

Sebavedomé Švédky nastúpili do duelu s hviezdnou zostavou. Svedčí o tom prítomnosť dvoch kandidátok nominovaných na cenu The Best FIFA Football Awards 2021, ako sú útočníčka göteborského BK Häcken, Stina Blacksteniusová, a Magdalena Erikssonová, ktorá je už 4 roky súčasťou obrany londýnskej Chelsea. Okrem toho sa v kádri Petra Gerhardsonna objavili viaceré zvučné mená, pôsobiace v elitných európskych kluboch, ako je Manchester United, Paríž St. Germain, Bayern Mníchov, FC Barcelona či Juventus Turín.

Už od začiatku zápasu mali Švédky značnú prevahu v držaní lopty, čím kontrolovali priebeh hry a prinútili súperky stiahnuť sa na vlastnú polovicu. Na časté strácanie lôpt vo vlastnom území doplatili zverenkyne Petra Kopúňa v 19. minúte, keď Lina Hurtigová prekonala brankárku Korenčiovú prudkou strelou z ôsmich metrov. Úvodný gól priniesol do hry žlto-modrej armády ešte väčšiu pohodu a do konca prvého polčasu nedali našej defenzíve vydýchnuť.

Napriek bojovnosti našich reprezentantiek a skvelému napádaniu Žemebryovej na hrote útoku sme v druhom polčase inkasovali dva góly. Iba pár centimetrov delilo Korenčiovú, aby zachytila strelu Rolföovej, ktorá mierila na spodok brvna, odkiaľ sa odrazila za jej chrbát priamo do siete. Pred takmer 9-tisícovým davom fanúšikov potvrdili severanky svoju dominanciu po krásnej hlavičke Ilestedtovej a v 69. minúte zvýšili skóre na rozdiel troch gólov.

Aj keď sa slovenským futbalistkám nedarilo v protiútokoch preniknúť do súperovej šestnástky a úspešne zakončiť, treba pochváliť ich bojovnosť a snahu. Dôvodom slabšieho výkonu môže byť aj únava z predchádzajúceho zápasu proti Írsku, ktorý bol podľa slov Michala Švihoríka, asistenta trénera, súbojovejší a plný fyzických stretov. Slovenky sa tak v tabuľke neposunuli na vyššie priečky, a tak sa so štyrmi bodmi pohybujú na predposlednom mieste pred Gruzínskom, ktoré ako jediné porazili.