Články - 02.12.2021 14:59

Ženská kvalifikácia MS v znamení divokých výsledkov

Huste Autor: Huste | Zdroj: huste.tv/youtube

Viaceré športy si rady nahovárajú, že sa vyrovnávajú, svetová špička sa rozširuje a hrýzť dokážu aj niekdajší trpaslíci. V ženskom futbale však tieto konštatovania stále neplatia a dôkazom je kvalifikácia majstrovstiev sveta 2023. Naše ženy si hanbu rozhodne nespravili. Ako sme už opisovali v samostatnom článku, Švédsku boli doma veľmi kvalitným partnerom a ani trojgólová prehra vonku sa tragicky nejaví. Čo by za podobné výsledky s topfavoritom skupiny dali Arménky, Lotyšky, Gruzínky alebo Škótky. Desiatka nie je ojedinelou záležitosťou, rodia sa dvojciferné debakle a už len aktuálny asociačný termín ich v Európe priniesol šesť. Pripočítať treba "sedmičky", "osmičky" či "deviatky".

Absolútnou senzáciou bol zápas medzi Anglickom a Lotyšskom, v ktorom sa zrodil debakel 20:0. Gól každé štyri minúty vynára otázku, čo robila defenzíva súperiek. "Vlčice" z Pobaltia hrajú na medzinárodnej scéne od rozpadu Sovietskeho zväzu, no vo svetovom renkingu sa nachádzajú v druhej stovke. Angličanky sú ôsmym najlepším družstvom sveta a svojich doterajších šesť kvalifikačných zápasov zvládli bez inkasovaného gólu. Lotyšky doma padli výsledkom 0:10, no v Británii utŕžili dvojnásobok gólov. Na európskom kontinente však s podobne zahanbujúcou prehrou nie sú samy. Počas novembra Belgicko vyhralo nad Arménskom 19:0, Španielsko nad Faerskými ostrovmi 12:0 a Severné Írky nad Severným Macedónskom 11:0.

Počas tohto kvalifikačného cyklu "desiatku" už stihli nadeliť aj Francúzky či Nórky. Podobné skóre sa nevyhýba ani našej základnej skupine, hoci sa zrodilo zatiaľ len raz. To keď Írky zdolali gruzínsky tím o jedenásť gólov. Druhý vzájomný zápas je ešte len na programe, podobne ako gruzínske domáce vystúpenie proti Švédsku. Vonku však tomuto súperovi podľahli "len" 0:4, a to šlo o duel papierovo najlepšieho a najslabšieho tímu našej kvalifikačnej skupiny.