Články - 30.08.2019 20:00

Desať slovenských lodí do semifinále

Zdroj: sita

Len dve slovenské lode skončili v poli porazených a nepostúpili z kvalifikácie do semifinále v úvodný deň 4. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Markkleebergu. Čierny Peter zostal v kategórii K1 muži pre Andreja Máleka a v C1 ženy pre Soňu Stanovskú.

Už predpoludním si postup do semifinále suverénne vybojovali slovenskí singlkanoisti. Najviac sa darilo Alexandrovi Slafkovskému, ktorý skončil v prvej kvalifikačnej jazde druhý. Šieste miesto obsadil Matej Beňuš a siedmy bol Michal Martikán. Medzi kajakárkami uspela v prvej kvalifikačnej jazde iba Elena Kaliská, ale v druhej sa k nej pridali ďalšie dve krajanky. Eliška Mintálová bola najrýchlejšia a Jana Dukátová skončila hneď za ňou. Popoludní sa medzi kanoistkami blysla Monika Škáchová tretím a Emanuela Luknárová siedmym miestom, obe potrebovali až dve kvalifikačné jazdy. Soni Stanovskej 17. priečka na postup nestačila. Medzi kajakármi z prvej kvalifikácie postúpil Martin Halčin z 25. miesta a v druhej jazde sa k nemu pridal aj Jakub Grigar z druhej priečky.

Na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu sa začala slovenská kvalifikácia o účasť na OH 2020 v Tokiu. Súčasťou internej kvalifikácie okrem Markkleebergu je aj finále Svetového pohára v Prahe-Troji, majstrovstvá sveta v španielskom Seu d'Urgell v druhej polovici septembra a v máji 2020 majstrovstvá Európy v Londýne. V každej kategórii bojuje o účasť na OH bojovať trojica pretekárov. Ak nastane situácia, že niektorý z tria dosiahne matematicky nedostihnuteľný náskok už po troch pretekoch, nominačný boj sa uzavrie už po svetovom šampionáte. V opačnom prípade nominácia pokračuje a rozhodne sa až na ME v Londýne 2020.

Tagy: Slafkovský